Novinky

Vážení návštěvníci, z důvodu veterinárních opatření, bude výběh koz do odvolání uzavřen, aktuálně také neprobíhají placené zážitkové programy. Zoo je ale pro veřejnost otevřena každý den. Děkujeme za pochopení.
06. 02. 2023

KOHO BY BYLO LEPŠÍ ŠATIT NEŽLI ŽIVIT?

Jelikož zvířata hodovala, roční útrata za nákup krmiva v roce 2022 činila 6.986.869 Kč. Náklady na denníspotřebu krmiva pak představovaly částku 19.142 Kč. Pro srovnání v roce 2021 byly částky tyto: 6.860.570 Kč a 18.796 Kč. A za co se utrácelo? Komu nejvíc chutná? Kdo je největší labužník?

ČÍM VŠÍM SE KRMILO
Ani v uplynulém roce si své prvenství v nejvyšších finančních částkách za krmivo nenechala ujít zvířata, která konzumují ovoce a zeleninu. Dále následovali masožravci, přičemž se podávalo maso hovězí, drůbeží, vepřové a skopové. Nechyběli králíci, či hlodavci. Kopytníci prim sice nedrží, ale nedrží se ani příliš pozadu za masožravci. Jejich jídelní lístek sestává z nabídky v podobě granulí, obilovin a sena. V zahradě se dále konzumují mořské plody, vejce a speciální přísady.

KOHO BY BYLO LEPŠÍ ŠATIT
A koho by bylo lepší šatit než živit? Nejdražší na krmení je tygr ussurijský, jehož průměrná denní krmná dávka stojí zhruba 500,- Kč. V minulosti, kdy jsme chovali sibu skvrnitou, která konzumovala převážně živé ústřice a další živé krmivo, jsme i o ní hovořili jako o jednom z nejnáročnějších strávníků. Oproti ní dnes chovaná siba atlantská, která se krmí i rozmraženou potravou, zkonzumuje za cca 100 Kč/ den. Gepardovi chutnalo za cca 200 Kč/den.

NEJVĚTŠÍ LABUŽNÍCI
A kdo patří mezi největší labužníky, co se rozmanitosti potravy týče? Ti nejmenší z nejmenších – drápkaté opičky. Jejich potravu tvoří až 20 druhů běžného i exotického ovoce, řada vitamínů a minerálů, med, myšata, v létě květy pampelišek, speciální krmiva určená pro tyto druhy opic (arabská guma, želatina, Tamarin Cake), nepohrdnou křepelčími vajíčky a v neposlední řadě ani hmyzem v podobě cvrčků, sarančat, či švábů.