Novinky

Vážení návštěvníci, z důvodu veterinárních opatření, bude výběh koz do odvolání uzavřen, aktuálně také neprobíhají placené zážitkové programy. Zoo je ale pro veřejnost otevřena každý den. Děkujeme za pochopení.
27. 04. 2023

Mláďata jelenů sika

6 MLÁĎAT U V PŘÍRODĚ VYHYNULÝCH JELENŮ. ZOO OLOMOUC MÁ 2. NEJVĚTŠÍ STÁDO V EVROPĚ.
Zatímco jako druh je východoasijský jelen sika velice hojný a v Evropě včetně ČR dokonce invazivní, dva z jeho původních poddruhů: sika vietnamský a tchajwanský již byly v přírodě vyhubeny. Ulovení posledního divoce žijícího jedince siky vietnamského bylo zdokumentováno v roce 1974. Naštěstí byl v té době již chován na farmách ve Vietnamu a následně i v zoologických zahradách. Na sklonku minulého roku se v 35 evropských zoo chovalo již 390 jedinců. Druhé největší stádo siků vietnamských mimo Vietnam je v Zoo Olomouc a v těchto dnech se rozrostlo hned o 6 potomků. Celkem tedy už čítá 25 jedinců! „Je třeba si uvědomit, že samice jsou zvyklé rodit každý rok, protože mnoho mláďat uloví predátoři. Když jim v rozmnožování zabráníme, stanou se po pár letech neplodnými. Pro udržení tohoto vzácného jelena je tak nutné nechat všechny laně pravidelně rozmnožovat, i s tím, že přebytečné jedince z chovu na rozdíl od zahrad v USA občas vyřadíme. Záchrana poddruhu tak spočívá výhradně na evropských zoo. Jinak o toto vzácné zvíře přijde naše planeta docela,“ uvádí doc. RNDr. Jan Pluháček, Ph.D., vědecký pracovník Zoo Olomouc a současný koordinátor Evropského programu (EEP) pro siku vietnamského.

V PŘÍRODĚ VYHYNUL, V ZOO ŽIJE DÁL
Sika vietnamský (Cervus nippon pseudaxis) byl nejjižnější poddruh jelena siky obývající lesy provincie Tonkin v severním Vietnamu. V roce 1974 byl spatřen poslední. Prvních osm jedinců přijelo v letech
1958-1962 do Tierparku Berlín, kde se stali základem úspěšné populace šířící se po evropských zoo. Pro osvěžení krve dovezla zoo v polské Poznani v roce 1991 přímo z Vietnamu dalších devět jedinců. Prvenství ve velikosti stáda na evropském území patří parku CERZA ve francouzském Lisieux.

ZOO OLOMOUC ZACHOVÁVÁ PŘIROZENOST A ZACHRAŇUJE PODDRUH
Zoologická zahrada Olomouc přistoupila k EEP tohoto druhu v roce 2015. Olomoucké stádo přineslo celému světu zajímavé poznání. Žádná z původních samic z Montpellier, které do Olomouce přišly, se nikdy nerozmnožila. Důvodem byla skutečnost, že je v tamní zoo nenechali několik let pářit a množit se. Aktivní přístup olomouckých chovatelů byl oceněn i na evropské úrovni, kdy byla hlavní kurátorka Zoo Olomouc Ing. Jitka Vokurková zvolena do EEP výboru pro správu tohoto druhu. V naší republice je možné siky vietnamské vidět i v Zoo Hluboká and Vltavou, Ostrava a Ústí nad Labem. Paroží samců je mnohem menší než u našeho jelena evropského. Slovo sika pochází z japonštiny a znamená jelen. Na jeho vymizení z volné přírody měl vliv lov pro maso i kvůli parohům, jež se používaly v tradiční čínské medicíně. V zimě má srst delší, hrubší, s nevýraznými skvrnami. V létě je zbarvení srsti pestré, rezavohnědé s bílými skvrnami, podobné jako u čerstvě narozených mláďat.

Fotogalerie