Novinky

Vážení návštěvníci, z důvodu veterinárních opatření, bude výběh koz do odvolání uzavřen, aktuálně také neprobíhají placené zážitkové programy. Zoo je ale pro veřejnost otevřena každý den. Děkujeme za pochopení.
01. 08. 2022

PŘÍBUZNÍ SLONŮ PORODILI MLÁĎATA

Výběh damanů skalních, jejichž nejbližšími příbuznými jsou sloni, pořádně ožil. 12. června se v něm narodila hned 3 mláďata a v těchto prázdninových dnech už na sebe poutají pozornost návštěvníků. „Jedná se o zcela první potomstvo tohoto páru. Tak, jak se zpočátku ukrývali, tak nyní již skotačí ve venkovním výběhu i vnitřní ubikaci,“ upřesňuje zooložka RNDr. Libuše Veselá.
CHOV V ZOO OLOMOUC
První příslušníci tohoto druhu přicestovali do olomoucké zoo v roce 1997 a pobývali v pavilonu žiraf. Návštěvníkům se později představili v pavilonu Kalahari. Přesně v něm totiž našli svůj domov. Ubikaci sdílí s hrabáči kapskými. Současný pár damanů skalních tvoří sameček přivezený ze Zoo v Hamburgu a samička z našeho vlastního chovu. Letošní mláďata jsou první potomstvo tohoto páru. Ačkoliv se jedná o afroarabský druh, tito damani stejně jako další obyvatelé tohoto pavilonu nesou stejný druhový název capensis. Na to, jestli jsou damani pro hrabáče dobří sousedé a spolubydlící, dostaneme odpověď až v době eventuálního odchovu u hrabáčů. V Zoo Olomouc se podařilo odchovat už přes 20 mláďat.
OBECNÉ INFORMACE
Damani skalní obývají africké křovinaté savany a skalní útvary. Jsou to poměrně malá zvířata, vážící do 5 kg, která na první pohled připomínají divoká morčata. Na předních nohách mají 4 prsty s kopýtky, která podobná nehtům, na zadních nohách potom prsty tři. Našlapují na chodidla s měkkými přilnavými polštářky. Při pohybu po téměř kolmých skalních stěnách v soutěskách se umí opírat hřbetem o protější
skalní stěnu. Jejich pohyb v tomto prostředí je velmi obratný. Horní řezáky neustále dorůstají a u starších samců připomínají sloní kly. Se slony je spojuje také to, že jsou to zvířata velmi inteligentní. Živí se rostlinnou potravou, trávou, větvičkami a bylinami. Žijí ve skupinách, počet samic ve skupině jde do desítek, dospělí samci jsou však vzájemně nesnášenliví, tudíž může být ve skupině pouze jeden. Samci svádí velmi urputné souboje a mohou si při obraně teritoria uštědřit docela vážná poranění. Březost je poměrně dlouhá, trvá asi 8 měsíců a tomu odpovídá i skutečnost, že mláďata se rodí dobře vyvinutá, vidí, slyší, jsou osrstěná, od prvního dne pohyblivá a v podstatě jsou zmenšenou kopií svých rodičů. Damani mají poměrně špatnou termoregulaci a velmi rádi se vyhřívají na sluncem rozpálených kamenech.
ZAJÍMAVOSTI
Ačkoliv je to k nevíře, nejbližší příbuzní damanů jsou sloni, s nimiž je spojují některé kosterní znaky a příbuzenským vazbám nasvědčují i nejnovější poznatky molekulární biologie. Damani chodí po celé
generace vykonávat svou potřebu na stejné místo. Lepkavá hmota složená z jejich trusu a moči nazývaná hyraceum, se používá v jižní Africe jako lidový lék při léčbě několika zdravotních poruch, včetně epilepsie a křečí. Ale využívá se při výrobě parfémů jako náhrada živočišného pižma.

Fotogalerie