Plánované uzávěry v areálu zoo

Novinky

 

Adaxi jedou do Maďarska

Dvě zhruba rok a půl staré samice adaxů núbijských odvezl přepravce Zdeněk Bárta ze Zoo Dvůr Králové dnes v dopoledních hodinách do Sósto Zoo v Maďarsku. V rámci záchovného programu, fungujícího pro tato v přírodě kriticky ohrožená zvířata, rozhodl koordinátor jejich chovu, zajišťující dohled pro celou Evropskou asociaci zoologických zahrad a akvárií, o tom, že právě Lentilka a Vanilka odchované rodiči z naší skupiny budou ideální pro tuto zahradu.

CHOV V ZOO OLOMOUC

V roce 1987 jsme započali s chovem adaxů núbijských s třemi kusy ze Dvora Králové, které ovšem pocházely ze Zoo San Diego. Počáteční neúspěchy v odchovech nasvědčovaly tomu, že jde o mimořádně náročný druh. Později se ukázalo, že příčinou byla stará a pro chov již málo vhodná zvířata. Po příchodu dalších zvířat, se dostavily první úspěchy. Nyní chováme nevelkou skupinu (3 samci a 4 samice), která se pravidelně rozmnožuje.

Tyto menší antilopy světlé až bílé barvy se šroubovitými rohy jsou zařazeny mezi kriticky ohrožená zvířata. Naše zahrada je aktivní i v rámci evropského záchranného programu a v roce 1996 jsme dokonce poskytli tři námi odchované samce k reintrodukci do rezervace v zemi jejich přirozeného výskytu.