Školy

 

Pro školy

Výukové programy

Vyměnit přírodu za školní lavice je snem mnoha žáků, studentů, ale i učitelů. Zoologická zahrada Olomouc podporuje školská zařízení a sama působí i jako vzdělávací instituce. Připravili jsme pro Vás možnost, jak si sestavit program, který bude zapadat do Vašich učebních plánů nebo prostě jen oživí školní výlet. Naši fundovaní průvodci nabídnou dětem i pedagogickému doprovodu mnoho nejen poučného, ale i zábavného.

Vstupné pro školy se vztahuje v průběhu školního roku (od září do června) na všechny mateřské, základní a střední školy a další vzdělávací instituce zřizované Ministerstvem školství. Jmenný seznam žáků nevyžadujeme.

Pedagogický doprovod má vstup zdarma v počtu 1 osoba na každých 10 dětí.

Z organizačních důvodů a omezených kapacit si v případě vašeho pozdního příchodu vyhrazujeme právo na zkrácení nebo zrušení programu. Dbejte proto prosím na dochvilnost a dostavte se 10-15min před jeho začátkem.

Pokud nechcete dětem prohlídku zoo zatraktivnit některým z níže uvedených programů, není třeba vaši návštěvu předem objednávat.

Formulář pro objednání výukových programů, průvodce, pracovních sešitů i listů najdete ZDE.

Ceník služeb

Vstupné pro školy v průběhu školního roku (od září do června) 70,- Kč/žák
Průvodce v zoo (max. 30 osob) 500,-Kč/hod.
Pracovní sešit pro 1. stupeň ZŠ 10 Kč/ks
Naučná stezka 300,- Kč
Oběd se slevou (řízek a hranolky, objednávky na gastro@zoo-olomouc.cz 75,- Kč/žák
Safarivláček (objednávky na tel. 778 025 006) 50,- Kč/žák
Lanové centrum „Lanáček“ (pro skupiny nad 10 osob) 70,- Kč/žák

Těšíme se na setkání s Vámi. Podrobnější informace můžete získat na telefonním čísle 585 151 609 nebo na e-mailu: marketing@zoo-olomouc.cz

Programy realizujeme v pracovních dnech školního roku od 9:00 hodin se závěrem nejpozději do 15:00 hodin.
Rezervace programu je nutná minimálně 14 dní před Vaší návštěvou!

Nabídka pro sestavení ideálního programu

Minimální délka programu je 60 minut, doporučená celková délka programu:
Mateřské školy cca 60 min.
Základní školy cca 60-90 min.
Střední školy cca 90-120 min.

Z níže uvedené nabídky si vyberte aktivity, které budou pro děti přínosné, a z nich si sestavte program potřebné délky. Cenu si pak lehce spočítáte dle výše uvedené tabulky. Hradit je třeba vstupné, průvodce nebo pracovní sešity/listy a samozřejmě doplňkové aktivity jako je Lanáček, vláček nebo oběd.

Komentovaná prohlídka

Průvodce představí Zoo Olomouc, vysvětlí funkce zoologické zahrady a smysl její existence a poutavou formou v ideálním případě prostřednictvím dialogu přiblíží chovaná zvířata. Směr prohlídky a její délku je možné přizpůsobit věku dětí, případně požadavkům výuky.
Program s průvodcem.
Časová náročnost cca 30-90 min.

Dotyková zoo

Možnost zapojit hmat, jakožto další ze smyslů podporujících vnímání okolního světa a paměť dětí i dospělých, je v zoo záležitostí spíše výjimečnou. Proto jsme sestavili sbírku exponátů, která umožní zjistit jaký je na omak kabát některých zvířat, jak píchá dikobraz, čí vaječná skořápka je nejpevnější nebo čí lebka je tvrdší. Průvodce samozřejmě doplní tento zážitek výkladem a účastníci si mohou i zasoutěžit kdo je největší odborník a pozná nejvíce zvířecích majitelů.
Program s průvodcem.
Časová náročnost cca 15-30 min.

Setkání se zvířetem

Zvířata v zoo jsou chována tak, aby jejich život co nejvíce připomínal přirozené prostředí. Jsou tedy divoká a kontakt s nimi není možný, dokonce by mohl být i nebezpečný. I tady ovšem existují výjimky. Setkání se zvířetem probíhá samozřejmě bez bariér a je doplněno odborným výkladem. Jedná se o druhy běžně chované v lidské péči.
Program s průvodcem.
Časová náročnost cca 15-30 min.

Komentované krmení

Při krmení jednoho zvířecího druhu ošetřovatelem je možné se od průvodce dozvědět, co může být součástí krmné dávky, jak zvířatům v zahradě chutná a spoustu dalších zajímavostí.
Program s průvodcem.
Časová náročnost cca 15 min.

Environmentální výukový program ZVÍŘATA V OHROŽENÍ pro žáky 5.–7.tříd ZŠ

Putování po kontinentech představí přirozená prostředí ohrožených zvířat z celého světa. Co konkrétní druhy ohrožuje? Jakou roli v jejich ochraně hrají zoologické zahrady? Žáky čeká práce s mapou, spolupráce ve skupině a návštěva zoo - součástí programu je představení vybraných druhů zvířat přímo v jejím areálu.
Program s průvodcem.
Časová náročnost cca 120 min.

Environmentální výukový program POCHYBNÉ SUVENÝRY ANEB ZLOČINY V DIVOČINĚ pro žáky 6. – 8. tř. ZŠ

Žáci se v programu prostřednictvím zážitkových aktivit a aktivizačních metod seznámí s úmluvou CITES, jejím významem pro obchod s ohroženými druhy zvířat a jaký je její dopad na náš běžný život. Dozví se více o nekalých praktikách využívaných pytláky a pašeráky zvířat a na vlastní kůži si vyzkouší roli turistů v obchodu se zvířaty. Společně budou hledat možnosti, jak se chovat, aby přispěli k zachování ohrožených druhů zvířat.
Program s průvodcem.
Časová náročnost minimálně 120 min.

Environmentální výukový program PRALES NA TALÍŘI pro žáky 7. – 9. tř. ZŠ

Účastníci programu poznají význam tropických deštných lesů. Uvědomí si problémy pralesních oblastí Indonésie, které jsou důsledkem zvýšené poptávky po palmovém oleji a zakládání plantáží palmy olejné. Zamyslí se nad možnostmi řešení tohoto globálního problému vzhledem ke svému spotřebitelskému způsobu života.
Program s průvodcem.
Časová náročnost minimálně 120 min.

Safarivláček

Nástupiště je situováno do centra zoo u pavilonu žiraf, odkud projede vláček prakticky celou zahradu, dostanete se i tam, kam nemá pěší návštěvník přístup, a díky namluvenému komentáři získáte základní přehled o námi chovaných zvířatech. Vláček je třeba si zarezervovat na konkrétní čas a datum u soukromého provozovatele na tel. 778 025 006.
Program bez potřeby průvodce.
Časová náročnost cca 25 min.

Naučná stezka

Spousta zajímavých informací doplněných obrázky a otázkami, na které mohou žáci odpovídat buď písemnou formou nebo ústně přímo pedagogickému doprovodu. Zábavnou formou se tak třída ledaco naučí a učitel získá zpětnou vazbu o znalostech svých svěřenců.

  • Je to pravda?
  • Co víte o divokých zvířatech?
  • Jarní
  • Žirafí
  • Sobí
  • Klokaní
  • Ptačí

Program bez potřeby průvodce.
Časová náročnost je různá dle zvolené formy cca 30-50 min.

Škola v zoo

Škola na čerstvém vzduchu je pro děti zdravější a získané informace si lépe pamatují. Pedagogům, kteří toto chápou a chtějí se dětem v zoo věnovat sami, nabízíme místo průvodce možnost využít nabídku pracovních sešitů pro 1. stupeň nebo pracovních listů pro 2. stupeň. Tyto pomůcky slouží jednak jako podpora výuky a zároveň jako suvenýr pro děti. Pomůcky je třeba předem objednat přes objednávkový formulář nebo na e-mailu: marketing@zoo-olomouc.cz

Témata pracovních sešitů pro 1. stupeň ZŠ:

  • Zvířecí školička (MŠ - 1. tř.)
  • Znáte obyvatele naší zoo (2. - 3. tř.)
  • Pojďte s námi za zvířaty (4. – 5. tř.)

pracovní sešit pracovní sešit pracovní sešit

Pracovní listy volně ke stažení:

Uvedené pracovní listy si můžete stáhnout i s řešením ve spodní části této stránky a využít je při návštěvě naší zoologické zahrady. Nabízíme tyto varianty: Jihoamerické království, Kopytníci, Plazi, Primáti, Ptáci, Savci a Pavilon šelem a akvárií.