Plánované uzávěry v areálu zoo

Chráníme mořské želvy

 

 

Zoo Olomouc se připojila k dalším zoologickým zahradám (Zoo Hodonín, Zoo Liberec a Zoo Ostrava) a podporovala projekt na ochranu mořských želv.

Hlavní část projektu je zaměřena na oblast Berau na severovýchodním Borneu, kde je osmé největší líhniště karet obrovských na světě. Jejich populace tu za posledních 70 let klesla o více než 90%.

Místní lidé kradou z pláží želví vejce a prodávají je do restaurací pro turisty, případně vyvážejí do jiných států. Mimo to také strhávají želvám zaživa krunýře, aby z želvoviny udělali suvenýry.

Strážci hlídají pláže na 3 ostrovech před pytláky, dále učíme místní dělat suvenýry z alternativních materiálů, například z kokosu. Na školách probíhá výuka o želvách, o přírodě a také zdokonalujeme angličtinu.

Vytvořené materiály se používají k celosvětové ochraně mořských želv.

Pomoci můžete i vy několika způsoby. Finančně můžete podpořit vzdělávání dětí v dané oblasti, plat pro ochranáře či si adoptovat želví vajíčko nebo celou snůšku. Přispět na aktivity projektu lze i jakoukoliv peněžní částkou. Můžete také šířit informace o tomto projektu. Pomůže i to, že informujete o možnosti ochrany mořských želv i lidi ve vašem okolí, které by to mohlo zajímat. Nemůžete vejce, snůšku, ochranáře ani učitelku podpořit sami? Ukažte naši práci rodině, kolegům, spolužákům, kamarádům, třeba je zaujmeme. Můžete se také chovat zodpovědně při návštěvě zemí, kde tyto želvy žijí. Pomůže, když si každý turista rozmyslí, zda chce nákupem suvenýrů vyrobených z ohrožených druhů podporovat jejich vybíjení nebo zda si raději vybere suvenýr z alternativních materiálů a podpoří ochranu přírody.

Podrobné informace o pomoci mořským želvám naleznete ZDE.

Fotogalerie