Novinky

 

Jak je to u binturongů

Ve středu 27. 1. se rodilo u binturongů. Ošetřovatelé zpočátku pozorovali jedno mládě, které vypadalo v pořádku. Matka se o něj starala, ale byla s ním schovaná v porodním boxu.

Na pavilonu šelem probíhá oprava jednoho z velkých akvárií, která s sebou nezbytně nese zvýšenou hlučnost. Ošetřovatelé se tedy snaží dopřát rodince alespoň maximální soukromí a návštěvy jejich ubikace omezují jen na ty nezbytně nutné. Vypadá to, že matka si na probíhající práce před porodem už zvykla a na její mateřské péči, kterou projevila v předchozích případech, se nic nezmění.

Chování rodinky je bedlivě sledováno a v neděli bylo pro nás příjemným překvapením, když se ukázalo, že mláďata jsou dvě.

V olomoucké zoo se s binturongy návštěvníci poprvé setkali v roce 1990. Tehdy se postupně narodila 3 mláďata, pouze o jediné však pečovala matka sama. U dvou ostatních se péče ujal v prvním případě ošetřovatel, ve druhém domácí kočka. Od roku 1998 se nedařilo sestavit nový chovný pár. Až nynější páreček Gerry a Terezka přivedli na svět své první mládě v roce 2012 a odchovy se začaly opět dařit. Nynější potomci jsou jejich pátý a šestý.