Novinky

 

JAK SE ŽIJE (V) ZAHRADĚ…

 Život v zoologické zahradě 10. 3. 2020 ustal. Nezastavil se však. Pozbyl návštěvníků, ale musí pokračovat už kvůli zvířatům dál. „Děláme vše proto, aby chod zoo zůstal neochromen, zvířatům je zajišťována stále stejná péče. Věříme, že znovuotevření zahrady do ní vrátí život a snažíme se se zaměstnanci o to, aby se zde návštěvníci cítili spokojení. Tímto také děkujeme všem, kteří nás zásobili rouškami,“ popisuje dění v zoo ředitel Dr. Ing. Radomír Habáň.

UZAVŘENÍ ZOO Mohlo by se zdát, že zahrada bude vždy 10. 3. ve střehu. Minulý rok ji přesně v tento den ochromila a na dva dny uzavřela vichřice Eberhard, letos koronavirus. Důvodem uzavření zoo bylo vydání mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a následného rozhodnutí Bezpečnostní rady statutárního města Olomouce. Mimořádné opatření má sloužit k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření zmiňovaného koronaviru.

JAK TO NESOU ZVÍŘATA Zvířata olomoucké zoo se za ta léta s návštěvníky v mnohých případech sžila již natolik, že nastalé ticho vnímají spíše jako něco nezvyklého, na druhou stranu známého z období mimosezónního. Skupinami, které více spolupracují, je nepochybně stádo žiraf. To se totiž při odpoledním zavírání na zimovišti nepotřebuje předvádět přítomným návštěvníkům, tudíž je s nimi domluva rychlejší. I místní volně žijící tvorové křižují obchůzkové trasy s podstatně vyšší frekvencí. Kupříkladu lasička přesně ví, že teď má pré.

ZAMĚSTNANCI S NÁHUBKY A zaměstnanci? Ti často opouští prozatímně své profese a posilují tak zahradnickou sekci. Zalévají vysázené stromy, opečovávaní výběhy a dělají vše proto, aby se třeba nově připravované safari proměnilo v příjemný prostor. Samozřejmě dodržují potřebné rozestupy, a jak říkají, nosí náhubky. Z tohoto místa děkujeme Magistrátu města Olomouce i všem dobrovolný šičkám Hlušovic i Krajské rady seniorů za zajištění těchto ochranných pomůcek.

NA CO SE TĚŠIT? Na další etapu safari. Tentokrát Ameriku s bílými vlky, na znovuobnovený Lanáček a mnoho dalšího.

A zahrada? Ta se už těší na vás. Velmimocúplně. Takto dlouho zavřená nebyla od nepaměti.

Fotogalerie