Novinky

 

Janek Ledecký v zoo

65 LET ZOO OLOMOUC - JANEK A JONÁŠ LEDEČTÍ PŘEDSTAVILI SVOU NOVOU KNIHU O ZVÍŘATECH. ÚPLNĚ PRVNÍ VÝTISK SI ODNESL NÁVŠTĚVNÍK ZOO.
Olomoucká zoologická zahrada si letošní léto připomíná 65 let od svého založení. Doba covidová si však žádá své. Prozatím jsme slavili příznačně v podobě nově chovaných zvířat - dvou jedinců pandy červené. Včera jsme v rámci komorních oslav 65. výročí přivítali v zahradě tentokrát ne zvířata, nýbrž knihu o nich. A ne ledajakou. Přivezl ji Janek Ledecký, který zde před nedávnem zasadil po vichřici stromy a nás těší, že se vrátil. Jedná se o sbírku 25 básní, jejichž společným hostem jsou zvířata. „Verše potrhlé“ se včera představily ve své premiéře právě v naší zahradě, kde autoři Janek a Jonáš Ledečtí podepsali návštěvníkům historicky první výtisky. „Kniha je pěkná, pěkná, pěkná a omalovánky v ní ještě navíc nesou poselství ochrany přírody. Lidem přibližují činnost záchranného programu Kukang. Ten se snaží o udržení populace outloňů na Sumatře, jimž se stala jejich roztomilost prokletím a díky lidem se z volné přírody začali vytrácet. Děkujeme všem, kteří nezapomněli v království zpívat, číst a myslet na zvířata. Kukang si nepochybně pozornost zaslouží," dodává mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.
JANEK, JONÁŠ A VERŠE POTRHLÉ
Tištěnou podobu knihy má na svědomí Jankův syn Jonáš, talentovaný výtvarník, který se postaral o ilustrace. Verše jsou dílem samotného Janka. V audio podobě zní hlasy Marka Ebena, Ivany Chýlkové a mnohých dalších. Návštěvníci zoologické zahrady se dočkali i tónů z muzikálu Galileo s příznačným názvem písně Nikdy to nevzdám. Poté se Janek coby řidič speciálního vozu primátora města propůjčeného zoologické zahradě vydal se synem Jonášem, knížkou i kytarou na Horní náměstí v Olomouci, aby těm, kterým bylo líto, že se přímo v areálu zoo prozatím žádné velké produkce konat nemohou, setkání vynahradil.
65 LET ZOO
Olomoucká zoo za ta léta ušla kus cesty. Z provinčního zookoutku, nad jehož osudem se v počátcích dokonce vznášel otazník, se dnes stala renomovaná zahrada. Její tvář se stále mění, už nechová převážně zvířata evropské fauny, běžně viděná v lesích, svou kolekci zvířat naopak stále rozšiřuje a zastupuje všechny kontinenty. Od klecí se přesouvá k podobě safari a snaží se návštěvníkům poskytovat i přidanou hodnotu v podobě např. Lanáčku a dalších zajímavostí v rámci celého areálu.

Fotogalerie