Novinky

 

JEŽEK BĚLOBŘICHÝ, SEZNAMTE SE!

Ježka pocházejícího z Afriky olomoucká zahrada chová již delší čas. Ve své náplni práce má výchovně-vzdělávací činnost, neb slouží k edukaci při výukových programech. „Jedná se o kontaktní dvouletou samičku Wixiannu,“ upřesňuje Mgr. Pavel Javůrek, vedoucí marketingového oddělení.
OBECNÉ INFORMACE
Ježek bělobřichý náleží k samotářským žijícím zvířatům. Ve své přirozené domovině v létě asi měsíc až měsíc a půl spí letním spánkem (estivace), kvůli nedostatku potravy. Je aktivní při teplotě 24-30 °C, když je chladněji nebo tepleji, je neaktivní a ukrývá se v noře. V případě potřeby umí lézt i po skalách a plavat. Příroda ho obdařila vynikajícím čichem a sluchem. Pohlavní dospělost ježků nastává ve 2-5 měsících, rozmnožují se ale až po prvním roce života. Samice ježků zůstávají plodné celý rok, rozmnožování probíhá nejčastěji v období dešťů, tedy kdy je hojnost potravy – obvykle jen jednou ročně. Mláďata přichází na svět v úkrytu – v dutině, v opuštěné noře hlodavců apod. Čerstvě narozené mládě váží asi 10 g, je slepé a zcela bezmocné a holé. Má jen měkké bodliny, oči otvírá po 15 dnech. Po 6 týdnech jsou mláďata odstavena a záhy opouští matku. Dožívají se 4-6 let. Jídelníček ježka tvoří hmyz, pavouci, housenky, plži i drobní obratlovci a v malé míře i rostlinná složka. V zajetí je možné krmit hmyzem či granulemi určenými přímo pro ježky, ovocem a zeleninou, vařeným masem nebo vejci. Vše bez soli a koření. Ježčí strava nesmí obsahovat čokoládu, citrusové plody, ořechy, rozinky, cibuli, česnek, hrozny, koření a mléčné výrobky – tyto potraviny jsou pro ježky nevhodné. Je však odolný vůči toxinům štírů nebo jedovatých hadů.
ZAJÍMAVOSTI
Tento ježek se někdy také nazývá africký trpasličí ježek, samičky jsou těžší a větší. Ježci občas tzv. hází slinu na záda a při tom dělají neskutečné pozice, mláďata ještě mnohem častěji. Příčina tohoto chování nebyla dosud odhalena, přisuzuje se „parfémování“ a seznamování se s novými pachy a chutěmi. Na každé noze ježka bychom nalezli jen 4 prsty. Tito ježci se velmi často chovají, bylo vyšlechtěno téměř 100 barevných variant.

Fotogalerie