Novinky

Vážení návštěvníci, z důvodu veterinárních opatření, bude výběh koz do odvolání uzavřen, aktuálně také neprobíhají placené zážitkové programy. Zoo je ale pro veřejnost otevřena každý den. Děkujeme za pochopení.
28. 09. 2021

JEŽEK BĚLOBŘICHÝ, SEZNAMTE SE!

Ježka pocházejícího z Afriky olomoucká zahrada chová již delší čas. Ve své náplni práce má výchovně-vzdělávací činnost, neb slouží k edukaci při výukových programech. „Jedná se o kontaktní dvouletou samičku Wixiannu,“ upřesňuje Mgr. Pavel Javůrek, vedoucí marketingového oddělení.
OBECNÉ INFORMACE
Ježek bělobřichý náleží k samotářským žijícím zvířatům. Ve své přirozené domovině v létě asi měsíc až měsíc a půl spí letním spánkem (estivace), kvůli nedostatku potravy. Je aktivní při teplotě 24-30 °C, když je chladněji nebo tepleji, je neaktivní a ukrývá se v noře. V případě potřeby umí lézt i po skalách a plavat. Příroda ho obdařila vynikajícím čichem a sluchem. Pohlavní dospělost ježků nastává ve 2-5 měsících, rozmnožují se ale až po prvním roce života. Samice ježků zůstávají plodné celý rok, rozmnožování probíhá nejčastěji v období dešťů, tedy kdy je hojnost potravy – obvykle jen jednou ročně. Mláďata přichází na svět v úkrytu – v dutině, v opuštěné noře hlodavců apod. Čerstvě narozené mládě váží asi 10 g, je slepé a zcela bezmocné a holé. Má jen měkké bodliny, oči otvírá po 15 dnech. Po 6 týdnech jsou mláďata odstavena a záhy opouští matku. Dožívají se 4-6 let. Jídelníček ježka tvoří hmyz, pavouci, housenky, plži i drobní obratlovci a v malé míře i rostlinná složka. V zajetí je možné krmit hmyzem či granulemi určenými přímo pro ježky, ovocem a zeleninou, vařeným masem nebo vejci. Vše bez soli a koření. Ježčí strava nesmí obsahovat čokoládu, citrusové plody, ořechy, rozinky, cibuli, česnek, hrozny, koření a mléčné výrobky – tyto potraviny jsou pro ježky nevhodné. Je však odolný vůči toxinům štírů nebo jedovatých hadů.
ZAJÍMAVOSTI
Tento ježek se někdy také nazývá africký trpasličí ježek, samičky jsou těžší a větší. Ježci občas tzv. hází slinu na záda a při tom dělají neskutečné pozice, mláďata ještě mnohem častěji. Příčina tohoto chování nebyla dosud odhalena, přisuzuje se „parfémování“ a seznamování se s novými pachy a chutěmi. Na každé noze ježka bychom nalezli jen 4 prsty. Tito ježci se velmi často chovají, bylo vyšlechtěno téměř 100 barevných variant.

Fotogalerie