Novinky

 

JSI KOČKA, JSI KOČKA, JSI KOČKA!

A ne ledajaká. Krátkouchá. Dne 1. 7. 2020 se v Zoo Olomouc narodila další dvě koťata. „Obě koťata jsou samice, prospívají velmi dobře, těší se dobrému zdraví a v této chvíli pro ně máme již umístění. Zájem o ně je veliký, v dohledné době je čeká cesta do Itálie a Německa,“ popisuje nadšeně zoolog Ing. Jitka Vokurková.

CHOV ZOO OLOMOUC Olomoucká zoo chová kočky krátkouché od roku 1993. Za ta léta se zde narodilo 55 mláďat. Aktuálně je tento druh chován v malém počtu zoologických zahrad. Díky úzké spolupráci českých zoo v Olomouci, Praze a Jihlavě se daří chov tohoto zajímavého druhu rozšířit i do dalších evropských zoo.

OBECNÉ INFORMACE Kočka krátkouchá neboli amurská je nejseverněji žijící poddruh kočky bengálské. Obývá nehostinné oblasti Dálného Východu, kde mohou teploty spadat až k -20 °C. Typickým prostředím jsou pro ni spíše husté lesy. Pohybuje se ale také v údolí řek, lesnatých roklích a pobřežních oblastech. Setkali bychom se s ní ve východní Sibiři, Manždusku, Koreji a na japonském ostrově Cušima. V Koreji se však ocitá na prahu vyhynutí důsledkem nepřímých otrav. Loví hlodavce, kteří pozřeli jed. Mnohem snadnější je totiž ulovit přiotrávenou kořist, což se ale stává pro kočku velmi nebezpečným. Kriticky ohrožená je také v Japonsku, kde je hlavním viníkem ztráta životního prostředí a automobilová doprava. V letech 1984-1989 byl tento druh v Číně loven pro kvalitní kožešinu. Ročně se exportovalo až 200 000 kůží převážně do Japonska. Kočka krátkouchá patří ke zvířatům s noční aktivitou. Během zimy může dosahovat hmotnosti 6-9kg. Mláďata ve 23 dnech začínají žrát maso a po zhruba měsíci opouští doupě. Dospělí jedinci se dožívají 13 let.

ZAJÍMAVOSTI Její tělo kryje hustá srst, jejíž zbarvení zůstává světlejší v zimě, postava je mohutnější než u ostatních poddruhů, a to až 3x, má kratší zaoblené boltce, kterým vděčí za své jméno. Loví především na zemi, ale odpočívá v bezpečí na stromech. Hlavní potravu tvoří hlodavci, ptáci, plazi, obojživelníci a mnohdy uloví i malá mláďata kopytníků. V neolitické Číně byl tento druh domestikován. Později však byla nahrazena domácí kočkou evropskou.

Fotogalerie