Zoo Olomouc je dle aktuálního nařízení vlády ČR od pátku 18.12. UZAVŘENA :(
Rádi byste nás podpořili? Adoptujte si zvíře nebo si zakupte online vstupenky s roční platností!

Kukang

 

The Kukang Rescue Program se zabývá ochranou outloňů v Indonésii a odtud také nese svůj název Kukang = indonésky outloň. Program se zaměřuje na ochranu outloně váhavého (Nycticebus coucang) na Sumatře. Outloni váhaví mají v současné době podle Červeného seznamu ohrožených druhů IUCN přidělen status „Ohrožení“ a podle Zákona č. 5 Indonéské republiky o ochraně živých zdrojů a ekosystémů jsou tzv. „Absolutně chráněným druhem.“ Podle tohoto zákona je jakékoli obchodování s tímto druhem zakázáno, ale přesto je to jeden z nejvíce obchodovaných druhů savců v Indonésii vůbec. Od listopadu 2015 se Zoo Olomouc stala hlavním partnerem The Kukang Rescue Programu a společně ze  Zoo Ostrava tak napomáhají ochraně outloňů na Sumatře.

Tyto chráněné a ohrožené poloopice jsou v Indonésii zásadně ohrožovány nelegálním obchodem, kdy jsou prodávány převážně jako domácí „mazlíčci.“ Jedním z hlavních důvodů, proč tento nelegální obchod se zvířaty stále roste, je malé vymáhání zákonů na ochranu zvířat. Právě vymáhání zákonů      na ochranu zvířat je tedy oblast, na kterou se The  Kukang Rescue Program zaměřuje.

Na Sumatře do dnešních dnů neexistuje žádné záchranné a rehabilitační centrum pro zabavené outloně. To je jedním s důvodů, proč také zřídka dochází k samotnému zabavení outloňů. Hlavním cílem in situ programu je tedy vybudování rehabilitačního centra a tím umožnění příslušným orgánům vymáhat zákon a zvířata zabavovat. Nyní je dokončena první část záchranného centra, kde probíhá rehabilitace outloňů, kteří byli obchodníkům, pašerákům, ale i soukromým chovatelům zabaveni úřady, které jsou za prosazování zákonů na ochranu zvířat v Indonésii zodpovědné.     

Další náplní práce česko-indonéského týmu je průzkum nelegálního obchodu s outloni a osvěta místního obyvatelstva, které si outloně pořizuje. Nyní je spuštěna nová kampaň s názvem „I am not your toy!“ (V překladu „Nejsem tvoje hračka!“) jejíž hlavní zbraní je video, které má širokou veřejnost odradit pořídit si outloně domů a ukázat veřejnosti, že tzv. „roztomilá“ videa s outloni na serveru youtube.com podporují utrpení a nelegální obchod s nimi. Zoo Olomouc Vás tedy žádá o zapojení     se do kampaně šířením této myšlenky dále. Děkujeme.

Více informací na: www.kukang.org nebo facebooku https://www.facebook.com/project.kukang/

Fotogalerie