Zoo Olomouc je od pondělí 12. dubna 2021 opět otevřena! Info zde >
Rádi byste nás podpořili? Podrobnější informace o možnostech naleznete na zvláštní stránce. Předem děkujeme!

Novinky

 

Letní univerzita juniorů

Letní univerzita juniorů je dětský tábor pořádaný Středoevropskou asociací přátel ZOO. Každý rok se tato prázdninová aktivita cílená na mladou generaci milovníků přírody koná v blízkosti některé české zoologické zahrady, kde účastníci tráví většinu času. Do olomoucké zoo se LUJ vrátila po čtyřech letech a od 1. srpna se tu děti seznamují se zvířaty, s fungováním zahrady a důležitostí ochrany přírody. Formou hry zjišťují, co všechno obnáší zajištění provozu instituce, která je nejen chovatelským, ale i kulturním a vzdělávacím zařízením.

CEAF ZOO

Středoevropská asociace přátel ZOO (CEAF ZOO) sdružuje především zájemce o zoologické zahrady, sběratele materiálů o ZOO a lidi, kteří mají zvířata jako hobby. Asociace vznikla v listopadu roku 1999 na ustavující Valné hromadě zakládajících členů, která se konala v ZOO Ústí nad Labem. Od tohoto data se rozběhla celá řada projektů pro členy a další zájemce o ZOO.

Základními cíli CEAF jsou akce, které rozšiřují povědomí o činnosti a cílech ZOO, práci lidí v zahradách a hlavně o zvířatech, které chovají a mnohdy úspěšně zachraňují před jejich úplným zánikem v ohrožené volné přírodě.

PRGRAM LUJ V ZOO OLOMOUC

Prvním dnem tábora byla neděle 31.7., kdy všichni účastníci dorazili na chatu Pod Věží v Radíkově ubytovali se v místních chatkách. Pondělí bylo prvním dnem stráveným v zoo na Svatém Kopečku u Olomouce, kde se seznámili se zahradou formou komentované prohlídky. Druhý den proběhl ve znamení africké fauny, spoustu zajímavých informací doplnilo krmení žiraf a setkání s kontaktními surikatami Ríšou a Máňou. Děti rozdělené do tří družstev odstartovali své klání rozhodnutím založit si vlastní zoo a výstavbou prvního zvířecího pavilonu pomoci přírodních materiálů, které jim poskytlo místní lesnaté prostředí. Poté svou zahradu i důvod jejího zřízení představili „komisi odborníků“, která rozhodla o udělení licence. Středa patřila fauně Jižní Ameriky, v centru pozornosti se tak octli hroznýš královský, mravenečníci, lenochodi, ale i pásovec štětinatý, chovaný v zázemí zoo. Jednotlivá družstva měla na základě zoologem zahrady sdělených informací za úkol získat pro svou zoo chovná zvířata, a to nikoli z jiné zoo, ale africké chovné farmy. Další den se dětem představila celá řada zajímavých ptáků, v jejichž čele stál známý kakadu bílý Luigi. Odpoledne svolali mladí provozovatelé do svých zahrad tiskové konference a představili své cíle a chovaná zvířata médiím. Pátek byl určen podvečerní a večerní prohlídce, která poskytla možnost pozorovat chování zvířat v jinou denní dobu. V pondělí budou táborníci v napětí sledovat, jak se kotuli veverovití popasují s dobrotami ukrytými v plastových lahvích, které během víkendu upravili k použití formou enrichmentu. Blíže se tentokrát seznámí s širokou škálou v zoo chovaných kopytníků a odpoledne je čeká velký kvíz, kde si ověří, kolik se toho za pobytu v Zoo Olomouc naučili.

Zkrátka, když jsou děti ochotné se něčemu přiučit i v průběhu prázdnin, jde to i zábavnou formou, která může těšit obě zúčastněné strany. Zájem mladé generace o přírodu a důležitost její ochrany v nás totiž probouzí velkou kreativitu….

Fotogalerie