Plánované uzávěry v areálu zoo

Novinky

 

MEDVÍĎATA NA VLASTNÍ OČI

Medvíďata baribalů narozená 4. ledna 2017 jsou dlouho očekávaní potomci našeho mladého chovného páru, Mína a Tracy. Samce jsme jako mladého získali v roce 2012, ze soukromého zařízení v Belgii. O rok později byla k němu pořízena samička, která se narodila v roce 2012 v zemi jejich přirozeného výskytu v Severní Americe. Potomci těchto zvířat jsou pro nás tedy velkou radostí. Vzhledem k mládí a nezkušenosti Tracy s odchovem jsme se snažili poskytnout jí první dva měsíce maximální klid, aby došlo ke správnému nastartování mateřských pudů. Ošetřovatelka se zdržovala v prostoru medvědí ubikace jen nezbytně nutnou dobu. Samice s mláďaty v samostatném boxu více méně spala, stejně jako samec v boxu vedlejším, což je pro ně v tomto období běžné. Po pěti týdnech ošetřovatelka medvíďata poprvé zvážila a zjistila, že jde o samečka a samičku. V sedmi týdnech obě postupně otevřela oči a v cca dvou měsících prošla první veterinární kontrolou. Nyní váží 3,20 kg, běhají a mají se čile k světu. Jejich otec už chodí do venkovního výběhu, kde ho mohou vidět i návštěvníci. Mláďata jsou však na pohyb venku ještě malá a nejistá, opustit vnitřní ubikaci, kde budou moct nejdříve v průběhu května.

 ZAJÍMAVOSTI

Medvěd baribal

  • Tato zvířata patří v Zoo Olomouc mezi mediálně známé jedince. V roce 2015 se jejich adoptivními rodiči stal filmový štáb České televize natáčející další sérii cyklu detektivních příběhů s názvem „Detektivové od Nejsvětější trojice“. Scénář třídílné řady pojmenované „Pět mrtvých psů“ velel tato zvířata uspat a ukrást. Štáb v čele s režisérem Janem Hřebejkem si však naše medvědy natolik oblíbil, že jednotliví členové sáhli do svých vlastních peněženek a přispěli na jejich chov. Vysílání celého cyklu proběhlo na jaře 2016.
  • Medvěd baribal je běžně rozšířeným druhem Severní Ameriky. Jeho původní populace čítaly přes dva miliony jedinců, díky nekontrolovatelnému lovu a ničení životního prostředí po evropské kolonizaci klesly asi na 200 000 jedinců. V současné době se díky částečné ochraně zvedly a odhadují se na 800 000 kusů. Ročně se uloví asi 30 000 baribalů pro trofeje a kožešinu.
  • K páření dochází v letních měsících. U medvědů se vyskytuje tzv. utajená březost, kdy se vývoj zárodku na několik měsíců zastaví a mláďata se rodí až v zimě v lednu a v únoru v brlohu. Celková doba březosti proto trvá okolo 7 – 8 měsíců, doba vývoje zárodku je asi 2 měsíce. Samice rodí obvykle 2 – 3 mláďata. Mláďata jsou slepá a váží 200 - 400 g. Teprve po několika měsících začnou opouštět na kratší dobu brloh a osamostatňují se v jednom a půl roce věku.
  • Samice pohlavně dospívají ve 3 – 4 letech, při dostatku kvalitní potravy i dříve, samci ve 4 – 5 letech.

 

Letošní sezóna přinese návštěvníkům Zoo Olomouc spoustu zcela nových zážitků a věříme, že se jejich atraktivita projeví v zájmu o naši zahradu!

Fotogalerie