Novinky

 

Mládě u medojedů

To, že se v náš pár medojedů vkládaly naděje, bylo jasné. To, že se rozmnoží, už tolik jasné nebylo. A to, že matka mládě úspěšně odchová, o tom se raději nemluvilo ani nahlas. A odchovává! Její mládě se navíc stalo úplně prvním narozeným mládětem letošního roku v rámci chovu v zoologických zahradách. „Je to takový tajný agent, kterého zatím kromě matky téměř nikdo neviděl, jenom slyšel. Ošetřovatelky ho pouze zahlédly přes husté pletivo. Vše nasvědčuje jeho životaschopnosti, tak věřím, že nic nezakřikneme. Datum jeho narození odhadujeme dnem 22. 7.,“ vyjadřuje se k malému medojedovi zoolog RNDr. Libuše Veselá.
CHOV V ZOO OLOMOUC
Medojed je chován v zoo velmi zřídka. Na celém světě se jedná jen o 16 institucí. V celé Evropě pouze potom o 6 zařízení, z toho 3 české zoo. V Zoo Olomouc mohou návštěvníci od 5. října 2018 hledat a najít čtyřletého samce Akina (Bojovník) a tříletou samici Kali (Energie). Jedná se o geneticky cenné jedince, jelikož pochází z míst svého přirozeného výskytu v Africe. Odchov malého medojeda je běh na velmi dlouhou vzdálenost - v zajetí narozených mláďat, současně zkušeností a informací z prvních týdnů jejich života existuje pramálo, navíc z odchovu ve volné přírodě samice nedělá veřejnou záležitost. Víme tedy pouze to, že mládě se rodí velmi nedokonalé a na matce bývá zcela závislé několik měsíců.
OBECNÉ INFORMACE
Původ označení pochází z latinského mellivora - mel (med) a voro (žeru, hltám). S touto kunovitou šelmou bychom se tváří v tvář mohli setkat nejen v Africe ale také v částech jižní Asie. Samci mívají oproti samicím až dvojnásobnou váhu cca 15 kg. Volná kůže v krční oblasti medojeda chrání nejen proti bodnutí žihadlem, ale také i při napadení, kdy se díky ní podobně jako medvěd malajský dokáže vymanit ze sevření a otočit se až o 180°. Svalnaté přední končetiny má obdařené drápy dlouhými až 5 cm. Pomocí nich dokáže během pár minut vyhrabat díru velkou tak, že ji může použít jako svůj úkryt. Jedná se o zvíře aktivující převážně v noci. Medojed je všežravec, nepohrdne mršinou, pochutná si i na ovoci a má rád med. V zajetí se může dožít až 26 let, ve volné přírodě podstatně méně.
ZAJÍMAVOSTI
Medojed je velmi nebojácné a silné zvíře. Jsou známé případy, kdy zaútočil i na několik lvů. Do skladby jeho jídelníčku patří i smrtelně jedovatí hadi - zmije útočná či kobra. Pokud ho paralyzují jedem, medojed sice na pár minut upadá do stavu podobajícího se smrti, ale většinou uštknutí přežije. Medojed použitím výměšku análních žláz dokáže zdárně omráčit blanokřídlý hmyz. Úzce spolupracuje (mutualismus) s opeřencem medozvěstkou křiklavou. Ta svým křikem zvěstuje, že nalezla včelí hnízdo. Medojeda k němu navede, počká, až ho rozbije, vyplení, a poté se k hostině přidá, zbytky pláství jsou pro ni uspokojením z dobře vykonané spolupráce. Pozoruhodné je u medojeda i období páření. Samice v říji se pozná neochvějně – páří se téměř nepřetržitě 1-2 dny.