Novinky

 

MULTIKÁRY DOJEZDILY

VOZOVÝ PARK ZOO OLOMOUC SE VYDÁVÁ CESTOU ELEKTROMOBILŮ.

Starým a současně poruchovým multikárám v Zoo Olomouc zdá se odzvonilo. Sice se říká „neopouštěj staré známé pro nové“, ale tentokrát nové znamená nejen nehlučné, ale současně i bez výfukových zplodin. „Vozový park zahrady se tak rozroste o čtyřkolku, trojkolky a N1 nákladní vozy,“ uvádí ředitel zoo Dr. Ing. Radomír Habáň. Převážet se bude krmivo, hnůj i zaměstnanci. Samozřejmě odděleně.

CHOV V ZOO OLOMOUC

Olomoucká zahrada chovala multikáry od 70. let. Za tu dobu odvedly kus práce a staly se součástí každodenního provozu. Vydržely hodně a zaměstnanci si s nimi i hodně zakusili. Nové elektromobily budou potřebovat poněkud jiné zacházení. Prozatím je jejich dobíjení řešeno prostřednictvím elektrické sítě 220 V, do budoucna k nim přibydou nejen dokovací stanice, ale i zimní garážové stání. A co všechno se bude přepravovat? Krmivo, větve, tráva, hlína, mrva, taktéž materiál potřebný k provozu jednotlivých úseků, např. stavební či elektro materiál údržby. Usnadní se i samotná přeprava zaměstnanců po areálu. Běžný denní provoz bude v návaznosti na dobíjení nepochybně pokryt. Nové vozy budou zvířata s denní aktivitou, přes noc se budou dobíjet. Při průměrné vyvinuté rychlosti 30 km/h by měla urazit cca 80 km.

FINANCOVÁNÍ

Pořízení nového vozového parku si vyžádalo částku 3.483.590,- Kč včetně DPH. Z toho 1.940.000,- Kč bylo financováno prostřednictvím dotací Ministerstva životního prostředí. Tak ne, že zůstanete v kopci a budeme vás muset tlačit. Šťastné cesty mějte.

Fotogalerie