Plánované uzávěry v areálu zoo

Novinky

 

Odjezd zubří slečny

Mládě zubra evropského se v olomoucké zoo narodilo loni v květnu po velmi dlouhé pauze. Letos přibyla další dvě telata. Zubrům se u nás viditelně daří a koordinátor chovného programu pro tento druh doporučil přesun rok a půl staré samice do Zoo Karlsruhe. Arya, jak se loni narozená zubřice jmenuje, tedy ve středu 23. 11. odjela do nového domova. V Zoo Olomouc zůstává skupina pěti kusů těchto ohromných sudokopytníků – chovný samec a dvě samice, plus jejich dvě letošní mláďata. Obývají výběh v prostoru SAFARI EUROASIE vedle losů, kozorožců, daňků, jelenů sika, muflonů a dalších kopytníků.

První zubři byli do Zoo Olomouc přivezeni z obory v Topolčiankách, která se v roce 1953 stala po Polsku druhým největším chovatelem zubrů na světě. Samec Simon přijel v březnu, Sylva a Silučka v říjnu 1973. Hned v listopadu se narodilo první mládě, chov se dařil a odchovalo se několik telat, poslední přišlo dle záznamů na svět koncem 70. let. V roce 1986 uhynul zubří býk, který tuto etapu zakončil. Comeback největších savců Evropy do olomoucké zahrady se konal po dlouhých 27 letech v lednu 2013. Do nového výběhu zubrů, v té době vznikající první části Safari, byli přivezeni samec Bojen (*2010 Švédsko, Boras) a samice Rosemarie (*2011 Bratislava). O pár měsíců později přibyla druhá samice Patria (* 2012 Bratislava).

Poslední zubři byli v přírodě vyhubeni počátkem 20. století. Pro další chov byla použita zvířata ze zoologických zahrad a obor. V roce 1925, kdy se začalo jednat o jejich záchraně, zůstávalo naživo asi 60 kusů. Dnes jsou jeho stavy mnohem vyšší a druh lze považovat za zachráněný.

Od roku 2012 opět žije tento největší savec Evropy i ve vojenských lesích Ralska.

Fotogalerie