Novinky

 

Oryxi opět ve výběhu

V úterý 3. 5. před návštěvními hodinami jsme po zazimování opět vypustili naši skupinu oryxů jihoafrických do jejich krásného výběhu v SAFARI AFRIKA. S matkami opustila zimoviště i letošní mláďata – pět krásných telátek narozených od 29. února do 24. března. Jsou tedy ještě poměrně malá a je u nich možné pozorovat jejich typické chování. Jsou to mláďata odkládacího typu, zvyklá najít si kryté místo, kde leží schovaná před nebezpečím, zatímco matka se v klidu pase.

Přiznejme si na rovinu – zebry, které doposud antilopy ve výběhu zastupovaly, jsou bezva, ale oryxi jsou oryxi a k Zoo Olomouc neodmyslitelně patří!

Chov v ZOO OLOMOUC

Oryxe jihoafrické chováme od roku 1973, kdy nám přivezli ze Zoo Liberce samce Huga a samici Idu. O rok později přibyla zvířata z odchytu Ing. Vágnera v Namibii: Kašpar, Malá, Velká a Stará, která se stala zakladateli našeho chovu. Za 42 let chovu se v Olomouci narodilo více než tři sta mláďat, z nichž si do vlastního chovu ponecháváme nejkvalitnější samičky, ke kterým podle potřeby doplňujeme nepříbuzné samečky. Otec současných mláďat je mladý Kadet, v loňském roce vystřídal Nica, který odcestoval do Dvora Králové. Olomoucká zoo patří k nejúspěšnějším chovatelům této antilopy v Evropě. V současné době se evropská populace těchto antilop potýká především se získáním dalších nepříbuzných samců, protože chovy v jednotlivých evropských zahradách jsou geneticky provázané a dovoz nových samců ze zemí mimo EU je z veterinárního hlediska velmi problematický. Řada našich oryxů odcestovala do zoologických zahrad na celém světě.