Novinky

 

POSLEDNÍ JILM VYSADIL JANEK LEDECKÝ

51 STROMŮ JE V ZAHRADĚ ZPĚT.

Zoo Olomouc včera ukončila letošní výsadbu stromů. Celkem se jich za 4 podzimní termíny podařilo do zahrady vrátit 51. Pokračovat se bude až na jaře. Poslední jilm patřil Jankovi Ledeckému. „Když mi byla položena otázka, jaký typ stromu vyberu, zamyslel jsem se. A pak si vzpomněl na Miroslava Horníčka, který říkával, že když jsi v úzkých a nevíš, co to je za strom, řekni, že to je jilm. Ten totiž nikdo nepozná. Tak jsem si vybral jilm,“ dodává s úsměvem Janek, který se zhostil sázení stejně dobře jako muziky. Nic neošidil a dal tomu všechno.

CO STROM, TO PŘÍBĚH

S Jankem se sázení ujal Josef Podstata, ředitel Českého rozhlasu Olomouc. O umělce nebyla v zahradě v ten den nouze, protože se dostavil i ředitel Moravského divadla Olomouc David Gerneš se svými zaměstnanci. Divadlo včera sázelo další 3 stromy. Celkem jich zde zanechalo úctyhodných 6. A ten 6. ještě čeká, až se ho zítra ujme soubor poslední - balet. Okresní správa sociálního zabezpečení Olomouc zabezpečila 2 listnáče, nechyběli ani odolní a dobře naladění zaměstnanci spol. CarTec Olomouc, pospolitá rodina s dětmi, která si za svým stromem doslova obdivuhodně šla, paní profesorka se svou třídou, či zástupkyně radiologické kliniky FNOL. Krásnou práci i přátelské vztahy prokázala všechna 3 olomoucká kina – CineStar Olomouc, Kino Metropol, Premiere Cinemas Olomouc, která se dokonce domluvila, že se v zahradě sejdou společně. Zaměstnanci zahrady tuto etapu ukončí v neveřejném termínu, protože byl zájem lidí natolik velký, že je zahrada upřednostnila. Z tohoto místa děkujeme i paní ředitelce Dvořákové ze spol. Globus Olomouc, která zajištovala výborné koláčky išpekáčky ve všech výsadbových termínech.

KOLIK ZA KOLIK

V březnu tohoto roku vichřice Eberhard razantně zasáhla do podoby olomoucké zoo, vyvrátila na osm set stromů a poskytla pohled na neexistující les. Škody se vyšplhaly do výše 10 milionů korun. Les se zpátky vrací. Největší zájem byl o stromy za 2.500,- Kč (30 ks), dále za 5.000,- Kč (16 ks) a prodaly se i za 10.000,- Kč (5 ks). Je tady však i cena nevyčíslitelná. A ta patří našim zahradníkům. Poslední měsíce jim připravily opravdu těžké chvíle.

DOBROVOLNÍCI

Nesázely se však pouze vzrostlé stromy, nýbrž i sazenice ze školky, s nimiž pomáhali dobrovolníci. Tímto děkujeme hasičům, skautům, rybářům, školám: DDŠ Vyhlídka Šumperk, SŠŽTS Šumperk, Gymnázium Čajkovského, ZŠ Vítězná Litovel, Církevní gymnázium německého řádu, Sigmundova střední škola strojírenská Lutín. Ta sem poslala v několika termínech opravdu vydatné pomocníky.

Fotogalerie