Novinky

 

Poslední mládě roku 2015 je kaloň zlatý

Chov kaloň zlatých v olomoucké zoo byl založen v roce 1999 jako nejvýchodněji umístěná chovná kolonie v rámci evropského záchranného programu a zároveň jako první v ČR. Jsou umístěni v pavilonu netopýrů, kde mohou volně létat i přímo nad hlavami návštěvníků. V pavilonu je obrácený světelný režim, jinak by kaloni přes den pouze spali zavěšeni ve větvích. Teplota je udržována v rozmezí 22-26 °C. Každá matka rodí jedno mládě, které kromě velikosti vypadá přesně jako ona. Nosí ho zavěšené na sobě hlavou dolů, chrání ho svou létací blánou a v této poloze mládě i saje mateřské mléko. Kolonie se pravidelně rozrůstá, takže nyní žije v pavilonu kolem 40 kusů. V průběhu listopadu a prosince roku 2015 přibylo 12 mláďat a poslední z nich 27. 12.

Kaloni jsou především býložravci a živí se sladkými plody. Nejraději mají sladké ovoce, ale dostávají i strouhanou zeleninu, tvaroh se žloutkem a piškoty. Potravu mají v miskách zavěšenu ve větvích a musí jí mít dostatek, protože jí část rozhází a znehodnotí.

Patří ke zvířatům nejvíce ohroženým vyhubením. V 70. letech minulého století údajně nebylo v přírodě víc než 130 jedinců. Známý zoolog a spisovatel Gerald Durrel odchytil několik posledních volně žijících kaloňů a založil úspěšný chov ve své zoo na ostrově Jersey. V dnešní době lze díky ochraně a obnově přirozených stanovišť tento druh považovat za zachráněný. V ekosystémech hrají velmi důležitou roli, protože pomáhají opylovat stromy a šířit jejich semena.