Novinky

 

PRVNÍ MLÁĎATA ROKU 2020

Olomoucká zoologická zahrada si na první mláďata letošního roku tentokrát musela počkat. „O prvenství usilovaly matky adaxe a lvíčka zlatého,“ uvádí ředitel zoo Dr. Ing Radomír Habáň. Umýt okna, vyjít schody jsme jim ale na urychlení porodu nedoporučovali, a tak příroda zařídila, že leč těsně, ale přece vyhrála paní adaxová. O jediný den. Její mládě se narodilo 25. ledna. Na dvojčata lvíčků zlatých připadl termín 26. 1. 2020.

ADAX

CHOV V ZOO OLOMOUC Olomoucká zoo započala s chovem kriticky ohrožených pouštních antilop v roce 1987. K dnešnímu dni se v ní narodilo 53 mláďat. V rámci evropského záchranného programu se zahrada v roce 1996 zúčastnila reintrodukce adaxů do ohraničené rezervace Souss Massa National Park v Maroku.

OBECNÉ INFORMACE Dříve obývali adaxové téměř celou saharskou oblast, dnes je jejich druh veden jako kriticky ohrožený. Přirozeným biotopem se těmto pouštním antilopám staly vyprahlé oblasti. Tam se však nalézá vegetace velmi málo, stáda proto musí při hledání pastvy urazit nemalé vzdálenosti.

ZAJÍMAVOSTI Bílým zbarvením, které odráží sluneční paprsky, se antilopy přizpůsobují svým životním podmínkám, v zimních měsících se přebarvují do odstínů tmavších.

LVÍČEK ZLATÝ

CHOV V ZOO OLOMOUC Olomoucká zahrada chová lvíčky od roku 1997. Narodilo se zde celkem 19 mláďat.

OBECNÉ INFORMACE Lvíčci náleží k drápkatým opicím, obývají tropické deštné lesy Brazílie. Mají přeměněné nehty na drápky, pro svůj malý vzrůst bývají označovány jako marmosetky (trpaslíci). Péči o mláďata zajišťuje samec nebo další členové rodiny. Matka mláďata několik týdnů kojí, poté jim dává i pevnou potravu (hmyz), kterou rozmačká ve svých prstech. Jejich hlava, krk a lopatky jsou porostlé jakoby lví hřívou.

ZAJÍMAVOSTI Byli těžce postiženi odlesňováním, a proto se na ně v 60. letech minulého století soustředila pozornost ochránců. V roce 1991 žilo v brazilských pralesích na pobřeží Atlantiku posledních 200 lvíčků zlatých. Nadále se chovali i odchovávali v zajetí, poté byli vysazeni zpět do přírody. Zachránit je pomáhají rezervace vyhlášené brazilským prezidentem. Aktuálně je v přírodě cca 1400 lvíčků. Brazilská vláda lvíčky, svůj národní symbol, jen propůjčuje, nepatří tedy zahradám.

Fotogalerie