Novinky

 

Romy mravenečníková velká

Poslední mládě mravenečníků velkých, samička Romy narozená 9. 8. 2015, dnes opouští Zoo Olomouc a odjíždí do svého nového domova v anglické zoologické zahradě Dudley Zoological Garden vlastněné a provozované Dudley and West Midlands Zoological Society. Tato zoo s chovem mravenečníků začíná a vybudovali pro ně zcela nové chovatelské zařízení. Na doporučení koordinátorky chovu těchto zvířat působící v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií je naše samička ideální partnerkou k samci, který by měl za Romy přicestovat ještě do konce tohoto roku.

CHOV V ZOO OLOMOUC

Otec Sylvin pochází přímo ze země svého přirozeného výskytu z Jižní Ameriky. Matka Pia je ze zoo ve Stuttgartu a je slavná díky odchovu prvních tří mláďat mravenečníka velkého (2011-2013) narozených v rámci České republiky a Unie českých a slovenských zoo. Romy je její čtvrté mládě.

Mravenečníky velké jsme získali v roce 2004, nikoliv však prostřednictvím evropského záchranného programu, ale importem dvou mláďat z Jižní Ameriky. Samozřejmě jsme chtěli dovézt pár, ale u těchto zvířat nejsou vnější pohlavní znaky zcela zřetelně rozpoznatelné a vzhledem k jejich síle není ani jednoduché je bez celkové anestezie prohlédnout. Na základě chování obou mravenečníků jsme po určité době začali o správném určení pohlaví pochybovat a následným genetickým vyšetřením srsti byly pochybnosti potvrzeny. Naši mravenečníci byli sice pro evropskou populaci velmi cenní, nicméně byli to dva samci. První samička k nám přišla v rámci chovného programu z Dánska, ale následně uhynula na bakteriální infekci. Jako druhá byla v roce 2009 ze Zoo Stuttgart výměnou za jednoho z našich samců přivezena jako roční mládě nynější samice Pia.