Novinky

 

Tři mláďata pakoňů

Během ledna se nám narodila tři telata pakoně běloocasého. Co se týká pohlaví, první rozšířil počet pakoní rodinky 11.1. kluk, pak se podívala 12.1. na svět holčička a sérii ten stejný den dokončil druhý klučina. Všichni jsou plní života a maminky od nich frkáním odhání všechny vetřelce.

Stáj kde má každá matka s potomkem samostatný kotec není pro fotografování ideální, ale podařilo se nám pořídit několik záběrů při zjišťování pohlaví mláďat.

 

Chov v Zoo Olomouc

Na počátku 90. let, kdy bylo jasné, že je populace všech druhů pakoňů v zajetí málo početná, se Zoo Olomouc vrátila k jejich chovu. Tentokrát s pakoni běloocasými, kteří jsou menší a vzácnější než pakoně žíhaní. První tři páry mladých zvířat byly přivezeny ze Dvora Králové a z Bratislavy. Od roku 1997, kdy se narodilo první mládě, se pravidelně rozmnožují. Úspěchem byl odchov samice Kamily, která musela být po komplikovaném porodu krmena uměle, přesto se ji podařilo ponechat s matkou a později začlenit do stáda. V dospělosti sama odchovala už několik mláďat.

Pakoně mohou naši návštěvníci pozorovat z vyhlídky za průchozím výběhem klokanů a psounů. V tomto období jsou však i přes jejich velmi dobrou aklimatizaci na naše podmínky ve vnitřní ubikaci vytápěné během zimy na 12°C. Tady také každoročně probíhají porody mláďat a letos tomu není jinak. Stádo je udržováno v počtu zhruba deseti kusů, který limituje právě velikost stáje.