Novinky

Vážení návštěvníci, z důvodu veterinárních opatření, bude výběh koz do odvolání uzavřen, aktuálně také neprobíhají placené zážitkové programy. Zoo je ale pro veřejnost otevřena každý den. Děkujeme za pochopení.
14. 09. 2021

UŽ PÍCHAJÍ DALŠÍ!

Tak s takovou nadílkou Zoo Olomouc ani nepočítala. U dikobrazů srstnatonosých to píchá pořádně a od letošního září je v jejich příbytku k vidění hned o 8 jedinců navíc. „Dikobrazy chová zoologická zahrada Olomouc ve skupině, která se skládá ze samečka a šesti samiček. Mláďata se postupně rodila v průběhu léta a dohromady naše samičky odchovaly 8 jedinců,“ sděluje zoolog RNDr. Libuše Veselá.
CHOV V ZOO OLOMOUC
Dikobrazi dříve patřili k běžně chovaným druhům a byl to také jeden z ustavujících druhů v olomoucké zoologické zahradě, které jsme zde měli již při otevření v roce 1956. V té době se ale chovali dikobrazi obecní. Dikobrazy srstnatonosé chováme od roku 1997. Prvního mláděte jsme se však dočkali až v roce 2012. Od té doby se narodilo celkem 50 jedinců.
OBECNÉ INFORMACE
Domovinou dikobrazů srstnatonosých je jihozápadní a střední Asie. Žijí v listnatých a smíšených lesích, kde se živí částmi rostlin včetně kůry. V případě, že je uvidíte, jak si pochutnávají na kostech uhynulých zvířat, má to jediné opodstatnění, a tím je potřeba dostat do těla vápník, nikoliv maso. Širokým končetinám nechybí dlouhé drápy, které slouží k vyhrabávání nor, jež si budují pod skalisky a velkými stromy a jsou více než komfortním bydlením. Dlouhá vstupní chodba vede do vnitřní části. Tu nepředstavuje žádná 1+kk, ale rozsáhlý prostor s několika východy. Do svého podzemního doupěte zalézají v průběhu zimy, v noře se schovávají i přes den. Dikobraz je noční, samotářský živočich. K jeho predátorům patří např. tygr či levhart.
ZAJÍMAVOSTI
Dikobrazi mají chlupy přeměněné v ostny různé délky. Měkčí dlouhé ostny vyrůstají na krku a ramenou, kratší vyrůstají na ocase, některé z nich jsou duté a mají velmi ostrou špičku – vydávají chřestivý zvuk. Není pravdou, že dikobraz ostny vystřeluje, nejprve útočníka zastrašuje jejich chřestivým zvukem, nešetří ani funěním a dupáním. Až v okamžiku, kdy se nepřítel odváží příliš blízko, obrátí se dikobraz zády a snaží se do něj svou zbraň při couvnutí zabodnout, a jelikož v pokožce nedrží pevně, zabodnuté ostny dikobraz pustí, a ty zůstanou útočníkovi v ráně. Nikdy je ale nevystřeluje. Malý novorozený dikobraz přichází na svět už s ostny. Zpočátku jsou ale měkké, krátké a přilehlé, protože kdyby tomu tak nebylo, kdo by chtěl rodit… Tak odvážná by asi dikobrazí maminka nebyla. Zhruba ve 2 týdnech věku mláděte ostny tvrdnou.

Fotogalerie