Novinky

 

UŽ PÍCHAJÍ DALŠÍ!

Tak s takovou nadílkou Zoo Olomouc ani nepočítala. U dikobrazů srstnatonosých to píchá pořádně a od letošního září je v jejich příbytku k vidění hned o 8 jedinců navíc. „Dikobrazy chová zoologická zahrada Olomouc ve skupině, která se skládá ze samečka a šesti samiček. Mláďata se postupně rodila v průběhu léta a dohromady naše samičky odchovaly 8 jedinců,“ sděluje zoolog RNDr. Libuše Veselá.
CHOV V ZOO OLOMOUC
Dikobrazi dříve patřili k běžně chovaným druhům a byl to také jeden z ustavujících druhů v olomoucké zoologické zahradě, které jsme zde měli již při otevření v roce 1956. V té době se ale chovali dikobrazi obecní. Dikobrazy srstnatonosé chováme od roku 1997. Prvního mláděte jsme se však dočkali až v roce 2012. Od té doby se narodilo celkem 50 jedinců.
OBECNÉ INFORMACE
Domovinou dikobrazů srstnatonosých je jihozápadní a střední Asie. Žijí v listnatých a smíšených lesích, kde se živí částmi rostlin včetně kůry. V případě, že je uvidíte, jak si pochutnávají na kostech uhynulých zvířat, má to jediné opodstatnění, a tím je potřeba dostat do těla vápník, nikoliv maso. Širokým končetinám nechybí dlouhé drápy, které slouží k vyhrabávání nor, jež si budují pod skalisky a velkými stromy a jsou více než komfortním bydlením. Dlouhá vstupní chodba vede do vnitřní části. Tu nepředstavuje žádná 1+kk, ale rozsáhlý prostor s několika východy. Do svého podzemního doupěte zalézají v průběhu zimy, v noře se schovávají i přes den. Dikobraz je noční, samotářský živočich. K jeho predátorům patří např. tygr či levhart.
ZAJÍMAVOSTI
Dikobrazi mají chlupy přeměněné v ostny různé délky. Měkčí dlouhé ostny vyrůstají na krku a ramenou, kratší vyrůstají na ocase, některé z nich jsou duté a mají velmi ostrou špičku – vydávají chřestivý zvuk. Není pravdou, že dikobraz ostny vystřeluje, nejprve útočníka zastrašuje jejich chřestivým zvukem, nešetří ani funěním a dupáním. Až v okamžiku, kdy se nepřítel odváží příliš blízko, obrátí se dikobraz zády a snaží se do něj svou zbraň při couvnutí zabodnout, a jelikož v pokožce nedrží pevně, zabodnuté ostny dikobraz pustí, a ty zůstanou útočníkovi v ráně. Nikdy je ale nevystřeluje. Malý novorozený dikobraz přichází na svět už s ostny. Zpočátku jsou ale měkké, krátké a přilehlé, protože kdyby tomu tak nebylo, kdo by chtěl rodit… Tak odvážná by asi dikobrazí maminka nebyla. Zhruba ve 2 týdnech věku mláděte ostny tvrdnou.

Fotogalerie