Novinky

 

V PŘÍRODĚ JICH ŽIJE POSLEDNÍCH 3000

ZOO OLOMOUC PATŘÍ MEZI NEJVĚTŠÍ CHOVATELE SVĚTA A VÍTÁ DALŠÍ MLÁĎATA!
Do olomoucké zahrady se ve dnech 16.5.,17.5. a 19.5.2021 narodila mláďata vzácných a impozantních kozorožců kavkazských. „Jedná se o 2 samečky a jednu samičku. Mláďata se drží pěkně pohromadě v tzv. školce a společně na ně dohlíží všechny matky,“ uvádí zooložka Ing. Jitka Vokurková.
DAŇ ZA VÝJIMEČNOST: 106 CM ROHY – TROFEJNÍ, KRITICKY OHROŽENÁ ZVÍŘATA.
Tento druh je na Kavkaze endemitem (nikde jinde na světě se nevyskytuje), konkrétně ho můžeme spatřit pouze v pohořích Gruzie a Ruska, kde žijí vzácně v místech o rozloze pouhých 4500 km2, v nadmořských výškách až 4000 m n. m. Jejich stavy v přírodě se snižují následkem nelegálního lovu a odhadují se na 3000 jedinců. Klesají tedy v důsledku činnosti člověka, který loví trofejní samce (rohy dospělých samců dosahují délky až 106 cm). Také ale díky narůstajícímu chovu domácích zvířat. Ta kozorožcům konkurují při spásání trávy v době, kdy se kozorožci na určitou část roku odeberou do nižších oblastí. Zároveň se od domácích zvířat mohou nakazit chorobami.
CHOV V ZOO OLOMOUC
Olomoucká zoo chová kozorožce kavkazské od roku 1987. K dnešnímu dni se zde narodilo 156 mláďat. Zoo Olomouc patří momentálně mezi největší chovatele tohoto druhu nejen v Evropě, ale i na celém světě. V roce 1996 na konferenci EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií) byla pověřena vedením jejich plemenné knihy. Vedoucí plemenné knihy eviduje chov tohoto druhu v rámci Evropy, úzce spolupracuje se všemi chovateli, sleduje genetickou variabilitu chovu, dává doporučení k přesunům zvířat, vyhledává nové chovatele, pravidelně vydává plemennou knihu a na výročním zasedání EAZA prezentuje chov tohoto druhu. Od konce roku 2020 Zoo Olomouc vede chovný program pro tento druh v rámci EAZA.
OBECNÉ INFORMACE
Kozorožci jsou úžasní akrobaté. Dokážou šplhat s neuvěřitelnou jistotou i po strmých skalních srázech. Je známo, že se na hraně srázů po prudkých skalních stěnách pohybují už od útlého věku. Matku dokáží následovat velmi brzy po narození. Živí se zejména trávou a listím. Mezi jejich predátory patří vlci a rysi.
ZAJÍMAVOSTI
K pohybu po kamenitém podkladu mají kozorožci přizpůsobené paznehty s ostrou ale pružnou hranou a vnitřní měkkou částí. Při došlápnutí se tak vytvoří podtlak a paznehty se „přisají“ ke skalnatému povrchu. Kozorožci jsou mimořádně ostražití. Zorničky mají tvar vodorovné štěrbiny, čímž zajišťují široké zorné pole.

Fotogalerie