Novinky

Vážení návštěvníci, z důvodu veterinárních opatření, bude výběh koz do odvolání uzavřen, aktuálně také neprobíhají placené zážitkové programy. Zoo je ale pro veřejnost otevřena každý den. Děkujeme za pochopení.
27. 05. 2021

ZOO OLOMOUC MÁ PANDY!

PŘIJELI BRATŘI FRANÇOIS A GÉRARD!
Olomoucká zoo rozšiřuje kolekci svých zvířat o velice atraktivní živočichy. V místech, kde se návštěvníci mohli dříve setkat s nosály, v blízkosti pavilonu žiraf, budou moci v nejbližších dnech spatřit pandy. Nejedná se však o pandu velkou, nýbrž o pandu červenou. „Věříme, že jsme pro návštěvníky připravili nečekané překvapení a velkou novinku. Pandy jsme tak návštěvníkům nadělili k 65. výročí Zoo Olomouc, které připadá na měsíc červen tohoto roku,“ uvádí ředitel Zoo Olomouc Dr. Ing. Radomír Habáň. Oba samci, kteří k nám přijeli 18. května z Francie, konkrétně z místa Parc Zoologique et Château de la Bourbansais, kde se 9. června 2020 narodili, jsou v pořádku.
OHROŽENÍ
Panda červená je vedena v Červené knize (IUCN Red List of Threatened Species) jako ohrožený druh. Počet zvířat ve volné přírodě se odhaduje na 10 000 jedinců a její stavy stále klesají. Nejvíce je ohrožena ztrátou přirozeného prostředí – odlesňováním a nelegálním lovem (pytláctvím). Je zapojena do EEP programu.
OBECNÉ INFORMACE
Panda červená se vyskytuje v nadmořských výškách od 2000 m n. m., ale i převyšujících 4000 m n. m. Svým vzhledem připomíná spíše mývala než medvěda. Má dlouhou, hustou srst, která je krásně rudohnědě až kaštanově zbarvená. Spodní část těla a končetin má černé, k nimž kontrastují bílé okraje uší, čenich a skvrny nad ušima. Hnědé skvrny pod očima se nazývají „slzy“. Typickým znakem je silný a huňatý, červenavě kroužkovaný ocas. Tlustá kožešina na nohách poskytuje ochranu proti chladu. Vyvinul se u ní „šestý prst“, palec navíc, který je tvořen výrůstkem zápěstní kosti a umožňuje lepší uchopování větví a větší stisk. Svou potravu má svým způsobem všude kolem sebe, a to z toho důvodu, že se živí zejména listím bambusu podobně jako její známější jmenovec. Pochutná si však i na zelenině, ovoci a trávě. Nepohrdne i vejci nalezenými v ptačích hnízdech. Pandy žijí samotářsky, vyhledávají se jen v době rozmnožování. Dorozumívají se specifickou vokalizací, která evokuje kvičení. Dožívají se až 14 let.
ZAJÍMAVOSTI
Pandy velmi obratně šplhají. Odpočinek tráví ukryté v korunách stromů, kde hledají bezpečí před predátory. Cítí-li se být v ohrožení, strnou a předstírají smrt. Pandy jsou schopny stát na zadních nohách jako člověk po dobu až 30 sekund, některé pandy dokáží takto urazit i několik metrů. Své teritorium si označují trusem, který na stromy a kameny rozmetávají pomocí ocasu. Překlad čínského názvu do angličtiny se stal vzorem pro pojmenování webového prohlížeče Mozilla Firefox (česky znamená „ohnivá liška“).

Fotogalerie