Zoologická zahrada Olomouc
Vstupenky online
Novinky
Novinky 2021
Novinky 2020
Novinky 2019
Novinky 2018
Novinky 2017
Novinky 2016
Archiv novinek 2002-2015
Návštěva v zoo
Otevírací doba
Vstupné
Jak k nám
Mapa zoo
Akce v zoo
Gastro
Služby
Atrakce
Návštěvní řád
Časté dotazy
O zoo
Historie
Připravujeme
Časopis Oryx
Výroční zprávy
Mezinárodní spolupráce
Volná místa, výběrová řízení
Pro média
Kontakty
Ochrana přírody
Povinné info
Partneři
Zvířata a expozice
Zvířata
Expozice
Adopce zvířat
Programy v zoo
Školy
Firmy
Dobrovolníci v Zoo Olomouc
Dopoledne ošetřovatelem
Zoo zadními vrátky
Dárkové vstupenky
Příměstské tábory v Zoo Olomouc
Vstupenky online
Vyhledávání
Hledat
Zoo Olomouc je dle aktuálního nařízení vlády UZAVŘENA :(
Rádi byste nás podpořili?
Adoptujte si zvíře
nebo si
zakupte online vstupenky
s roční platností!
Zvířata
v naší zoo
Ptáci
Savci
Plazi
Ryby
Bezobratlí
Všechna zvířata
Ptáci
Přečtěte si něco o našich zvířatech
Bahňáci
Brodiví
Dravci
Hrabaví
Kasuárové
Krátkokřídlí
Lelkové
Měkkozobí
Nanduové
Papoušci
Pěvci
Plameňáci
Sovy
Šplhavci
Srostloprstí
Turakové
Vrubozobí
Agapornis růžohlavý
Žije v lesnatých oblastech na omezeném území ve východní Africe. Celkový počet těchto agapornisů se odhaduje na méně než 20 000 jedinců, jejich stavy v přírodě se neustále snižují v důsledku využívání jejich přirozeného prostředí k zemědělským účelům.
detail
Amazoňan modročelý
Na většině území je běžný a není ohrožený, ale také jeho stavy vlivem odchytu klesají. Dá se velmi dobře ochočit a často se chová v zajetí.
detail
Amazonek šupinkový
I když i jeho stavy v přírodě klesají, stále patří ve své domovině k nejhojnějším druhům papoušků. Jméno dostal podle prince Maximiliána z Wied-Neuwiedu.
detail
Ara arakanga
Dožívá se 40-50 let, výjimečně až 70 let. Stejně jako ostatní ary se naučí dobře napodobovat lidská slova nebo jiné zvuky.
detail
Ara ararauna
Velmi často se chová v zoologických zahradách i u soukromých chovatelů, také indiáni ochočené ary často chovají ve svých chýších. Jejich stavy v přírodě jsou poměrně uspokojivé hlavně díky obrovskému areálu rozšíření. Patří mezi dlouhověké papoušky a dožívá se i přes 50 let.
detail
Aratinga černohlavý
Ve své domovině je často považován za škůdce, který ničí úrodu na polích i v sadech a na většině území není ohrožený. Často se chová i v zoologických zahradách a u soukromých chovatelů, ale pro jeho hlasitý křik se nedoporučuje chov v domácnosti.
detail
Aratinga sluneční
Ozývají se velmi hlasitým křikem a v přírodě je snadnější tyto aratingy slyšet nežli vidět, jejich výrazné žlutooranžové zbarvení připomíná květy v korunách stromů. Dožívají se 20 až 30 let. V přírodě jsou ohroženi lovem pro chov v zajetí i úbytkem jejich přirozeného prostředí.
detail
Bažant paví
V době toku kohout před slepicí roztahuje křídla a ocas až jsou dobře viditelná barevná oka na peří.
detail
Bažant stříbrný
Na velkém areálu rozšíření vytváří celou řadu poddruhů, které se liší velikostí i zbarvením. POTRAVA
detail
Bažant Wallichův
V přírodě je ohrožený lovem, jeho populace se odhaduje na pouhých 6 000 kusů.
detail
Čája obojková
V křídlech mají ostré kostěné ostruhy, které používají při vzájemných soubojích i při obraně před nepřáteli. Domorodí indiáni často vybírají mláďata z hnízd a chovají je jako hlídače, čáje jsou totiž velmi ostražité a křikem upozorní na každého vetřelce, který se objeví v blízkosti jejich vesnice.
detail
Čáp černý
Je méně známý než čáp bílý, protože žije skrytým způsobem života v hlubších lesích. U nás je veden jako kriticky ohrožený druh, počet hnízdících párů se odhaduje na 300 - 400. Na zimu odlétá do Afriky nebo jižní Asie. Dožívá se až 18 let.
detail
Emu hnědý
Na rozdíl od pštrosů dvouprstých nebo nandu má zakrnělá křídla, která jsou dlouhá jen 10 cm. Velmi rychle běhá, při útěku dělá až 2,7 m dlouhé skoky a vyvine rychlost 48 km/hod. V některých oblastech se vyskytuje velmi hojně a bývá farmáři považován za škůdce. Dobře plave a velmi rád se koupe.
detail
Hadilov písař
V přírodě zatím není ohrožený, protože loví jedovaté hady, je považován za užitečného a lidé jej nepronásledují. Žije na savanách, kde neloví střemhlavým letem, ale potravu sbírá při chůzi. Menší kořist spolkne celou, větší si přidržuje nohama a trhá si ji silným zobákem. V jižní Africe se dokonce na farmách chovají ochočení ptáci, kteří pomáhají farmářům lovem nebezpečných hadů.
detail
Holub nikobarský
Tento velký holub by podle nedávných výzkumů DNA mohl být nejbližším žijícím příbuzným vyhynulého dronta mauricijského neboli blbouna nejapného. Dronte byl nelétavý až metr vysoký pták žijící pouze na ostrově Mauricius, kde byl v 17. století vyhubený.
detail
Husa malá
U nás se vyskytuje jen ojediněle, většinou zde jen protahuje a velmi vzácně i zimuje.
detail
Stránky
1
2
3
4
>
>>
Nejnovější
články
Buďte v obraze
ZOO OLOMOUC OTEVÍRÁ NOVÁ TERÁRIA
Teraristika v olomoucké zoo zapustila své kořeny až v roce 1979. Tehdy vznikla 4 větší terária v nové přístavbě pavilonu šelem, která si skalní návštěvníci zahrady dozajista pamatují. Aktuální...
25. 2. 2021
NARODILA SE NEJMENŠÍ DVOJČATA NA SVĚTĚ
Kosmani jsou nepochybně nejmenšími opicemi světa. V lednu se rozhodli, že do nového měsíce vstoupí s dalšími členy navíc. O tuto posilu se postarala samice, která porodila dvojčata. „Daří se jim...
6. 2. 2021
UNIKÁTNÍ OBJEV! BIFIDOBACTERIUM OLOMUCENSE.
V OLOMOUCKÉ ZOO OBJEVENY 3 ZCELA NOVÉ BIFIDOBAKTERIE!Tým vědců z České zemědělské univerzity izoloval a popsal pět nových druhů bifidobakterií u šimpanze, kočkodana a drápkatých opic. Z toho 3 v Zoo...
6. 2. 2021
MALÉ, VELKÉ TAJEMSTVÍ ROKU 2020!
Rok 2020 představoval pro zoo spoustu ztrát. O jeho veselejší konec se postarala matka lenochoda dvouprstého, která 21. prosince 2020 přivedla na svět, jak dnes už víme, životaschopné mládě....
9. 1. 2021