Historie 2010 — současnost
Na počátku tohoto období byl uveden do provozu společný výběh medvědů baribalů a vlků arktických vybudovaný v údolí potoka a připomínající jejich přirozené životní prostředí. Z dalších větších staveb vznikla nová moderní budova vstupu s chovným zařízením pro lemury kata a seminární místností a vedle výběhů makaků byl postaven pavilon levhartů mandžuských se třemi velkými výběhy a se zázemím. Začalo se budovat safari a otevřena byla jeho první a druhá etapa – Safari Euroasie (2013) a Safari Afrika (2015). Počátkem roku 2017 začal v centrální části zoo mezi bývalým rybníčkem a nástupištěm safarivláčku růst nový pavilon Kalahari, ve kterém se zabydlely atraktivní druhy afrických zvířat – hrabáči, medojedi, surikaty a mnoho dalších. Pavilon byl otevřen 11. 5. 2018. V roce 2017 byla započata přestavba starých výběhů vlků do nové podoby, na tomto místě tak vzniká Safari Amerika. Do chodu zoo zasáhla v noci 10. na 11. března 2019 vichřice Eberhard. Napáchala škody za téměř 10 000 000 korun, zcela zničila výběhy kozorožců kavkazských, sibiřských a poničila oplocení u mnoha dalších. Padlo na 800 stromů. Proto se přikročilo ke kompletním rekonstrukcím výběhů obou druhů kozorožců a výběhů rysů. Z menších akcí lze jmenovat tři infokiosky sloužící k poskytování informací o zoo i o jejím okolí a přestavbu restaurace Pod Věží včetně vybudování pěti menších provozoven gastra po celém areálu. Z nejbližších plánů na další období je výstavba areálu „Africké mokřady“ v prostoru bývalého rybníčku pro štětkouny, hadilovy, pelikány a kočkodany a dalších etap safari. V roce 2012 se olomoucká zoo stala členem Euroasijské asociace zoologických zahrad a akvárií (EARAZA). Od roku 2012 bylo vstupné opět rozděleno podle letní a zimní sezóny, návštěvnost se v tomto období pohybovala v rozmezí mezi 320 – 370 000 osobami ročně.
Na chovatelském úseku se dařilo odchovávat levharty mandžuské, lvy berberské, urzony, mravenečníky čtyřprsté, plameňáky, zoborožce kaferské i šedolící a po mnoha letech se rozmnožili i tygři ussurijští, gepardi, binturongové a zubři. Odchovali se i čtyři mravenečníci velcí, přičemž první tři mláďata byli jedinými odchovanými mravenečníky tohoto druhu v rámci českých, polských a slovenských zoo. Poprvé se úspěšně rozmnožili lvíčci zlatí, kosmani stříbřití, lemuři kata, jeřábi bělošíjí a mandžuští, čáje obojkové, orli stepní a trnorepi skalní. Z nově chovaných druhů lze jmenovat zubry evropské, daňky mezopotámské, siky vietnamské, mary slaništní, štětkouny africké, tamaríny bělovousé, osináky africké, kočky slaništní, medojedy kapské, hrabáče kapské, vačice bělobřiché, mangusty trpasličí, veverky kapské, tinamy přilbové, turaka Schalowovy, varany Mertensovy, krajtu zelenou, kobříky kapské, leguána fidžijského a dvojjazyčníky haitské. V soutěži o odchov roku „Bílý slon“ jsme v roce 2010 získali první místo za odchov zoborožců šedolících, v roce 2013 to bylo také první místo za odchov mravenečníka velkého a v roce 2014 druhé místo v kategorii savců za odchov levharta mandžuského a první místo v kategorii ostatních za odchov větevníka útlého, v roce 2016, to bylo třetí místo za odchov agam západoafrických. Náklady na krmný den v roce 2010 činily 13 835 Kč a v roce 2018 to bylo 15 981 Kč.
Na úseku propagace a marketingu byla vydána celá řada pohlednic, průvodců, samolepek, magnetek a v rámci českopolské spolupráce vyšlo DVD „Zoo na dlani“, průvodce s rozkládací mapou a fotografická publikace Milana Kořínka „Zoo Olomouc v obrazech“. K 60. výročí otevření Zoo Olomouc pro veřejnost byla vydána výpravná kniha Milana Kořínka „Zoo Olomouc rok za rokem“. Na 240 stranách podrobně popisuje celou historii zoo. Tematicky je rozdělena do tří částí, v první čtenář najde historii zoo od myšlenky vzniku až po rok 2016. Druhá se věnuje procházce po zoo s popisem všech pavilonů, výběhů, expozic a dalších staveb s výkladem jejich vzniku a seznam zde chovaných zvířat. Třetí část popisuje téměř všechny druhy zvířat chovaných v současnosti i minulosti. Kniha je doplněna velkým množstvím černobílých i barevných fotografií, součástí jsou i reprodukce pohlednic, plakátů, průvodců a dalších dobových propagačních materiálů a mapky zoo poskytující vyčerpávající informace o stavu zoologické zahrady od šedesátých let až po současnost. Po změně grafického studia byl vyměněn design naučných panelů, cedulek zvířat, billboardů i dalších propagačních předmětů a v novém hávu vyšla i výroční zpráva za rok 2015. V tomto období jsme také začali veřejnosti nabízet zážitkový program „Dopoledne ošetřovatelem v zoo“, který se zejména v posledních letech setkává s velkou odezvou. Spolupráce s médii probíhá na velmi dobré úrovni a každoročně vydáváme několik desítek tiskových zpráv. Internetový magazín Oryx vychází v posledních letech v několikastránkové podobě a přináší svým čtenářům informace o aktuálním dění v zoologické zahradě.
Koncem roku 2016 jsme započali s budováním geostezky rozšiřující spektrum oblastí, o kterých se v okolí obchůzkové trasy mohou návštěvníci dozvědět něco nového. Jako první vzniklo zastavení č. 2 nazvané „Sopečná kaldera s vytékajícím lávovým proudem“. V dalších letech se pokračovalo s výstavbou dalších stanovišť, kterých bude po dokončení celkem dvanáct.