Zoologická zahrada Olomouc
Vstupenky online
Novinky
Novinky 2021
Novinky 2020
Novinky 2019
Novinky 2018
Novinky 2017
Novinky 2016
Archiv novinek 2002-2015
Návštěva v zoo
Otevírací doba
Vstupné
Jak k nám
Mapa zoo
Akce v zoo
Gastro
Služby
Atrakce
Návštěvní řád
Časté dotazy
O zoo
Historie
Připravujeme
Časopis Oryx
Výroční zprávy
Mezinárodní spolupráce
Volná místa, výběrová řízení
Pro média
Kontakty
Ochrana přírody
Povinné info
Partneři
Zvířata a expozice
Zvířata
Expozice
Adopce zvířat
Programy v zoo
Školy
Firmy
Dobrovolníci v Zoo Olomouc
Dopoledne ošetřovatelem
Zoo zadními vrátky
Dárkové vstupenky
Příměstské tábory v Zoo Olomouc
Vstupenky online
Vyhledávání
Hledat
Zoo Olomouc je dle aktuálního nařízení vlády UZAVŘENA :(
Rádi byste nás podpořili?
Adoptujte si zvíře
nebo si
zakupte online vstupenky
s roční platností!
Zvířata
v naší zoo
Ptáci
Savci
Plazi
Ryby
Bezobratlí
Všechna zvířata
Savci
Přečtěte si něco o našich zvířatech
Chudozubí
Damani
Hlodavci
Hrabáči
Letouni
Lichokopytníci
Primáti
Šelmy
Sudokopytníci
Vačnatci
Adax
V přírodě je téměř vyhubený, v severní Africe byly pro adaxe zřízeny rezervace, kam zvířata poskytla i olomoucká zoo. V rámci evropského záchranného programu jsme se v roce 1996 zúčastnili i reintrodukce tří našich samců do rezervace v Maroku.
detail
Aguti středoamerický
Mezi jeho hlavní predátory patří velcí hadi, kočkovité šelmy a člověk. V přírodě je pronásledován pro chutné maso, trpí i ztrátou přirozeného životního prostředí, ale zatím není na většině území svého rozšíření ohrožený. Dožívá se až 20 let.
detail
Binturong
Binturong je velmi zvláštní a mezi laiky poměrně neznámé zvíře. Patří mezi cibetkovité šelmy, ale pro svůj zvláštní vzhled se v angličtině někdy nazývá bearcat, což v překladu znamená "medvědokočka". Velmi dobře šplhá a má ovíjivý ocas za který se může i zavěsit. Dožívá se přes dvacet let.
detail
Charza žlutohrdlá
Charza svým vzhledem připomíná naše kuny, je však mnohem větší. Na rodíl od ostatních kun žije společensky v malých rodinných skupinkách, je velmi hravá. Dokáže ulovit i menší druhy kopytníků jako jsou kabaři nebo muntžaci a dožívá se až 14 let.
detail
Daman skalní
Damani skalní připomínají velké morče nebo králíka. Jejich zoologické zařazení je nejasné, nejčastěji se považují za příbuzné slonů a sirén. Mají špatnou schopnost termoregulace a proto velkou část dne věnují slunění. Trus a moč, které odkládají na jedno místo se využívá v tradiční domorodé medicíně.
detail
Daněk mezopotámský
Patří mezi ohrožené druhy, původně obýval oblasti od severní Afriky, Turecka a Blízkého Východu až po Írán. V současné době v přírodě žije jen asi 600 - 700 jedinců na několika lokalitách v Íránu a v Izraeli, v zoologických zahradách se chová okolo 250 kusů.
detail
Dikobraz srstnatonosý
Mnoho lidí se domnívá, že dikobrazi své ostny vystřeluji, ale to se nezakládá na pravdě. Jejich taktika obrany je jiná, při napadení se otáčí k útočníkovi zády a výhružně chřestí ostny, když to nepomůže, tak dikobraz prudce couvne a při zapíchnutí do nepřítele ostny pouze uvolní smrštěním kůže.
detail
Fenek
Fenek je nejmenším druhem psovitých šelem, nejblíže příbuzný je liškám. Je velmi dobře přizpůsobený pouštním a polopouštním podmínkám, kde se nejčastěji vyskytuje. Nápadně velké uši slouží k ochlazování, tlapky má zespodu osrstěné, aby jej nepálil horký písek. Dožívá se okolo 10 let.
detail
Gepard štíhlý
Gepard je nejrychlejším savcem na zemi, dokáže běžet přes 110 km/h. Takovou rychlost dokáže vyvinout jen na krátkou vzdálenost, pokud kořist nedožene tak lov po několika stech metrech vzdává. Udává se, že jen každý 5-10 lov bývá úspěšný. Jeho stavy v přírodě se rychle snižují a v Africe odhadují se na 25 000 jedinců, v Asii je na pokraji vyhubení. Dožívá se 15 - 20 let.
detail
Gibon lar
Giboni obývají tropické pralesy, většinu času tráví v nejvyšších stromových patrech a na zem slézají jen velmi zřídka. Ve větvích se pohybují v závěsu za ruce (takový pohyb se odborně nazývá brachiace) skoky dlouhými až deset metrů. Dospívají v sedmi letech a dožívají se až třiceti roků.
detail
Gibon zlatolící
U tohoto druhu gibonů se mláďata rodí světlá, v jednom a půl roce postupně tmavnou, až zcela zčernají. V období dospívání se samice přebarví zpět do světlé barvy, samci již zůstanou černí. Giboni se pochybují ve větvích stromů tzv. brachiací, což je pohyb v závěsu za ruce.
detail
Hrabáč kapský
Ze smyslů má nejlepší čich a sluch, zrak je poměrně slabý. Dříve byl řazen k chudozubým, se kterými ale není příbuzný, jen se jim trochu podobá vnějším vzhledem a způsobem života. Dožívá se okolo 20 let.
detail
Hrošík liberijský
Hrošík vede skrytý způsob života v tropických pralesích, kde žije samotářsky nebo v párech. Objeven byl až v 19. století a některé poznatky o jeho životě byly získány teprve v zoologických zahradách. O jeho stavech v přírodě není mnoho informací, odhadují se jen na několik tisíc jedinců, proto se řadí mezi ohrožené druhy zvířat.
detail
Jaguár - černá forma
Stejně jako u levharta se u jaguára občas vyskytují černě zbarvení jedinci. Nejde o žádný zvláštní druh, ale jen o barevnou odchylku, které se říká melanismus, u jaguárů je však poměrně vzácný. Samice proto ve vrhu může mít černě i normálně zbarvená mláďata. Ale i u takto zbarvených zvířat lze při bočním osvětlení pozorovat na srsti původní kresbu. Návštěvníci si takto zbarvené jedince často pletou s pumou, která však nikdy černá, ale má okrové, šedé, hnědé nebo nažloutlé zbarvení.
detail
Jaguár americký
Jaguár má robustnější postavu než levhart a relativně kratší ocas a nohy. Ve větších černých skvrnách nazývaných rozety mají ještě jednu nebo i více černých teček, ty u levhartů chybí. Občas se u něj vyskytují i černě zbarvení jedinci. Ve střední Americe, Mexiku a USA je již vzácný, ale v mnoha nepřístupných oblastech Jižní Ameriky jsou však jeho stavy ještě na přijatelné úrovni. V zajetí se dožívá až 20 let, v přírodě však většinou pouze okolo 15 roků.
detail
Kalimiko
Kalimiko neboli tamarín skákavý, jak se také někdy nazývá, není v přírodě příliš běžný. Obývá bambusové houštiny a přízemní patro pralesů, často sestupuje i na zem, kde si vyhledává potravu. V zoologických zahradách se dožívá okolo 10 let, přírodě o něco méně.
detail
Stránky
1
2
3
4
5
>
>>
Nejnovější
články
Buďte v obraze
ZOO OLOMOUC OTEVÍRÁ NOVÁ TERÁRIA
Teraristika v olomoucké zoo zapustila své kořeny až v roce 1979. Tehdy vznikla 4 větší terária v nové přístavbě pavilonu šelem, která si skalní návštěvníci zahrady dozajista pamatují. Aktuální...
25. 2. 2021
NARODILA SE NEJMENŠÍ DVOJČATA NA SVĚTĚ
Kosmani jsou nepochybně nejmenšími opicemi světa. V lednu se rozhodli, že do nového měsíce vstoupí s dalšími členy navíc. O tuto posilu se postarala samice, která porodila dvojčata. „Daří se jim...
6. 2. 2021
UNIKÁTNÍ OBJEV! BIFIDOBACTERIUM OLOMUCENSE.
V OLOMOUCKÉ ZOO OBJEVENY 3 ZCELA NOVÉ BIFIDOBAKTERIE!Tým vědců z České zemědělské univerzity izoloval a popsal pět nových druhů bifidobakterií u šimpanze, kočkodana a drápkatých opic. Z toho 3 v Zoo...
6. 2. 2021
MALÉ, VELKÉ TAJEMSTVÍ ROKU 2020!
Rok 2020 představoval pro zoo spoustu ztrát. O jeho veselejší konec se postarala matka lenochoda dvouprstého, která 21. prosince 2020 přivedla na svět, jak dnes už víme, životaschopné mládě....
9. 1. 2021